YTÜ- Fen Edebiyat Fakültesi

1911 yılından günümüze dek tarihteki farklı isimleri ile Türkiye’de teknik anlamda faaliyet gösteren Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul ili sınırları içerisinde bulunan iki teknik üniversiteden biridir. Akademik anlamda Mühendislik, Elektrik Elektronik ve Mimarlık gibi alanlarının başarıları ile ön planda olan Yıldız Teknik Üniversitesi son yıllarda Fen Edebiyat Fakültesi olarak da Fen Bilimlerine ve İdari Bilimlere önem vermektedir.

 

Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Davutpaşa yerleşkesinde yer almaktadır. Tarihi Davutpaşa Kışlası sınırları içerisinde yer alan bu yerleşke şehir merkezi niteliğinde bir lokasyona sahiptir. Buna rağmen “doğal park” özelliği taşımaktadır. Fen Edebiyat Fakültesi yönetim anlayışı bu tarihi bölge içerisine modern yapılar inşa ederek tarih ile güncel dönemi sentezliyor. Fen Edebiyat Fakültesi, öğrencilerine bu yerleşke içerisinde çeşitli spor aktiviteleri yapabilecekleri spor tesisleri, kütüphane, konferans salonu ve kantin gibi yapılar sunarak öğrencilerin sosyal anlamda ihtiyaçlarına yanıt vermektedir. Ayrıca bu anlayışı, gelecek dönemlerde tamamlanması hedeflenen öğrenci kulüpleri, cep sineması, sergi salonu ve sosyal tesisler ile de devam ettirmektedir. Böylesi imkanların bir arada yer aldığı bu yerleşkede Yıldız Teknik Üniversitesi, öğrencilerine sosyal, sakin ve huzurlu bir ortam sağlamaktadır. Akademik anlayışı sosyal imkanlar ile sentezleyip güçlendirerek öğrencilerini eğitim öğretim görmüş oldukları bölüme teşvik etmekle kalmayıp onların akademik kulvarlardan ziyade sosyal alanlarda da gelişimlerini saptamakla kalmayıp onlara sosyal alanlara duydukları ilgiyi arttırarak, atılımlarında ön ayak olmaktadır.

 

Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Bölümü bünyesinde, Fizik, Kimya, Matematik, İstatistik, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilimi, Türk Dili ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatları, Felsefe, İnsan ve Toplum Bilimler, Sosyoloji ve Tarih olmak üzere onbir adet Bölüm yer almaktadır. Bu onbir bölümde eğitim Türkçe olarak verilmektedir. Fakat Yıldız Teknik Üniversitesi, uluslararası alanda aydın ve yetkin bireyler yetiştirmeyi hedeflediğinden, tüm üniversite bölümlerine yeni kayıt olan her öğrenciyi için zorunlu bir sene İngilizce hazırlık eğitimine tabi tutmaktadır. Zorunlu hazırlık sınıfından sonra 4 senelik lisans eğitimine geçiş yapan gençler, fakülte bünyesinde bulunan yaklaşık 280 akademik kimliği en baştan en aşağı mertebeye varan eğitmene emanet edilir. Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, bünyesinde yaklaşık olarak 2500 öğrenciye hizmet vermektedir. Fakültenin öncelikli hedefi yıllardır her alanda olduğu gibi Fenni Bilimler ve Edebiyat Bilimi alanlarında birer kaliteli ve aydın kişiler yetiştirmektir.

 

Yıldız Teknik Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi akademik anlamda sunmuş olduğu bu imkanlara ek olarak, öğrencilerinin uluslararası arenada boy göstermesi ve kişiliklerini evrensel boyutlara kadar ilerletebilmesi adına öğrenci hareketlilik programlarına önem vermektedir. Erasmus ve Sokrates gibi Avrupa Öğrenci Hareketlilik Programları’na her geçen yıl daha da dahil olarak hem yurtdışına öğrenci gönderim sayısını hem de yurtdışından öğrenci katılımcı sayısını arttırmaktadır. Çeşitli anlaşmalar doğrultusunda bu sistemi başarılı bir şekilde idame ettiren Yıldız Teknik Üniversitesi, bu duruşu ile de ülkemizdeki birçok üniversiteye ışık tutmaktadır. Bu imkanlarla sınırlı kalmayan Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, başarılı ve yetenekli öğrencilerine Çift Anadal eğitimi görme şansı da sunmaktadır. Öğrenciler, kendi okudukları alana ek olarak Çift Anadal programını gerçekleştirdikleri alana dair de Lisans Diploması sahibi olabiliyor. Böylelikle, öğrenci mezun olduğunda iki bölüm bitirmiş oluyor ve bunu diploması ile de tescillendiriyor.

 

Değişimlere ve yeniliklere sürekli açık olan Yıldız Teknik Üniversitesi, öğrencilerine Lisans eğitimi sona erdikten sonra Yüksek Lisans konusunda da birçok alternatif sunmaktadır.