Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü

Yıldız Teknik Üniversitesi, Türkiye’nin altı teknik üniversitesinden biridir ve en eskileri arasındadır. Hizmet olarak birçok bölümde ülkemize genç ve kalifiye personel yetiştirmek için 1911 yılından beri farklı isimler ve kimlikler alarak çalışmış ve bu konuda birçok başarıya imza atmıştır.

Yıldız Teknik Üniversitesi, teknik üniversite olmasına rağmen Fen Edebiyat Fakültesi olarak da birçok devlet ve özel üniversite standardında eğitimci ve akademisyen yetiştirmektedir. Örneğin Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü buna verilebilecek en güzel örneklerden biridir.

Kendine bilgi ve kapasite anlamında güvenen eğitimciler yetiştirmeyi kendine görev edinmiş Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü, matematik alanında temel ve güçlü bilgileri yenilenen Avrupa müfredat sistemine göre vererek evrensel yeterliliğe sahip, matematiksel düşünce ve düşünme tekniklerini bünyesinde barındıran eğitmenler yetiştiriyor. Aynı zamanda 4 senelik eğitim süreci yılları içerisinde öğrencilerine ileride faydasını görebilecekleri takım ruhu, liderlik vasfı ve uluslararası platformlarda ülkemizi ve matematik alanını temsil edebilmeleri için özgüven gibi unsurları da konu olarak işlemektedir. Bunu başarırken sadece güncel bilgiler ve pratik çözümler kullanmıyorlar; aynı zamanda geçmiş deneyimleri olan ve bilgi birikimleri sağlam temeller üzerine kurulmuş, akademik sıfatlar almaya hak kazanmış eski öğrencilerin yardımlarını kullanıyorlar. Bu sayede geçmiş ile gelecek arasındaki köprüyü kurarak hem gelenekçi hem de yenilikçi eğitim tarzlarını koruyorlar. Böylelikle, matematik alanına gerek bilgi gerekse tecrübe anlamında güçlü ve güvenilir bireyler kazandırıyorlar.

Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü, yurtiçi ve yurtdışı matematik platformlarında adından söz ettirmeyi hem yetiştirdiği bireyler hem de sunmuş olduğu eğitim reform ve hizmetleri ile başarmaktadır. Bu saygınlık bölümün öğrencilerine sunmuş olduğu hizmetleri de güçlendirmektedir. Örneğin, yurtdışındaki üniversiteler tarafından tanınan, hizmeti bilinen bir üniversite oluşu sayesinde yurtdışından öğrenci hareketlilik programları bağlamında teklif almakta ve hemen hemen istedikleri, eğitimine güvendikleri her üniversite ile de rahatlıkla öğrenci alışverişi yapmaktadırlar. Bu kimliğe evrensel anlamda erişebilmenin sırrını ise öğrencilerinin hem eğitim hem de eğitim sonrasındaki hayatlarının yol haritasını çizmesine yardımcı olarak, sosyal ihtiyaçlarını gözeterek, derslerinin içeriklerinin çeşitliliğini post modern hayata uyarlayarak ve öğrencilerini bireysel çalışmalara teşvik ederek ulaşmışlardır.

Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü, öğrencilerine aynı zamanda mezun olduktan sonraki süreçte neler yapabileceklerine dair, yatkınlıklarının neler olduğunu saptamak konusunda da yardımcı olmaktadır. Bu duruşu da ne derece sosyal bir üniversite olduğunu göstermektedir. Gerek akademik kariyer, gerek teorik bilgi ve pratik konusunda, gerekse sosyal anlamda birebir öğrenci iletişimi imkânları ile tercih sebebi olmuş ve olmaya da devam etmektedir.

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa yerleşkesinde yer alan Matematik Bölümü, ulaşım imkânları ile de ön plana çıkıyor. Davutpaşa yerleşkesine ulaşım için öncelikli olarak Metro tren hattı kullanılabilir. Aksaray – Havalimanı metro hattında, Davutpaşa YTÜ durağında inildiği takdirde Metro durağının karşısında ana giriş kapısı yer almaktadır. İ.E.T.T. ve Özel Halk Otobüsleri ile de ulaşım elbet mümkündür. 41AT Şişli & Cevizlibağ araçları veTuzla – Bostancı Köprüsü -Yenisahra – Mecidiyeköy – Halıcıoğlu – Otogar – Davutpaşa istikametine giden 500ES numaralı otobüsler ile Davutpaşa yerleşkesine ulaşım mümkündür. Ayrıca, metrobüsle de dileyenler Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa yerleşkesine, Metrobüs Söğütlüçeşme son durağından binip Cevizlibağ’da indikten sonra 41AT otobüsünün geçtiği en yakın durağa yürüyerek ve 41AT ile direk kampüs içine giderek ulaşabilirler. Metrobüs ile Merter durağında inip, Merter Metro durağından metroyla Davutpaşa-YTÜ Durağından Kampüs girişine de ulaşmak mümkündür.