Yıldız Teknik Üniversitesi – Davutpaşa Yerleşkesi

Yıldız Teknik Üniversitesi, Türkiye’nin “Teknik” ünvanında yer alan ve hizmet veren 6 üniversitesinden biridir. Türkiye’de sayılı olduğu gibi, İstanbul’da yalnızca 2 tane teknik üniversite bulunmaktadır. Birincisi tarihi anlamda da kuruluşu 1711 olan İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) diğeri ise 1911 yılından beri öğrencilerine ve bu ülkeye hizmet vermekte olan Yıldız Teknik Üniversitesi’dir.

İstanbul ili sınırları içerisinde Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde 3 adet yerleşke yer almaktadır. Bunlar, Davutpaşa Yerleşkesi, Ayazağa Yerleşkesi ve Beşiktaş Yıldız Yerleşkesidir.

Davutpaşa yerleşkesi, Osmanlı Devleti döneminde kışlanın bulunduğu mevkide yer almaktadır. Eski adıyla Davutpaşa kışlası olan bu yapı, tarihin belirli evrelerinde gerek hastane, gerek barınak, gerekse askeri törenlere ev sahipliği yapan bir mesken olarak kullanılmıştır. Günümüze ulaşmayı başaran bu yapı, bir çok restorasyon geçirerek, işlevini ve misyonunu tamamladıktan sonra, 1999 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’ne verilerek, eğitim alanında hizmet vermeye başlayan tarihi yapılarr arasında girmiştir. Günümüzde Davutpaşa yerleşkesi, 15 blok ile öğrencilerine hizmet vermektedir. Blok dizilimleri, hizmet veren üniversite bölümleri ve diğer hizmetler aşağıdaki gibidir:

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Krokisi

A BLOK  / Kimya-Metalurji Fakültesi

B BLOK / Fen Edebiyat Fakültesi

C BLOK / Yabancı Diller Meslek Yüksekokulu

D BLOK  Otağ-ı Hümayun

E BLOK / Tarihi Fırın

F BLOK Çeşme

G BLOK   Atölye ve Depo Binası

H BLOK İnşaat Fakültesi

I BLOK Yemekhane Binası

K BLOK  Sosyal Tesis ve Açık Yüzme Havuzu

L BLOK Spor Salonu

M1 BLOK Kız Öğrenci Yurdu

M2 BLOK Kız Öğrenci Yurdu

N BLOK Misafirhane

O BLOK Fen Edebiyat Fakültesi Labaratuvarı Binası

Sahibi olduğu bir çok yapıya ilaveten, hali hazırda inşaatı bulunan Elektrik / Elektronik Fakültesi binası da inşaat aşamasındadır. Ayrıca, TÜBİTAK – Yıldız Teknik Üniversitesi ortaklığıyla hizmet vermeye başlayan Tekno Park da Davutpaşa yerleşkesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Her ne kadar teknik üniversite olarak hizmet verse de, okumaya ve okutmaya önem veren bir üniversite kimliğine sahip olan Yıldız Teknik Üniversitesi, bu yerlekşe sınırları içerisine hala yapımına devam edilen büyükçe bir kütüphane yaptırmaktadır.

Davutpaşa yerleşkesi, İstanbul’un Avrupa yakasında tarihi bir bölge üzerinde yer aldığı gibi, aynı zamanda ulaşım olarak da merkezi bir noktada yer almaktadır. 2 ana giriş kapısı bulunan bu yerleşke, 1. kapısı ile Zeytinburnu, 2. kapısı ile Esenler bölgesine giden ana yollara bağlanmaktadır. Yerleşkenin Kuzeydoğusunda yer alan ana cadde ise Güngören semti istikametine giden ana caddeye bağlanmaktadır.

Tarihe şahitlik etmiş olan bu Yıldız Teknik Üniversitesi yerleşkesi, günden güne gelişerek ve yenilenerek, geçmişte yetiştirmiş olduğu değelere, günümüz öğrencilerine ve bu ülkenin gelecek nesillerine hem miras hem de günümüz kaynağı olarak yıllarca devam etmiş ve uzun yıllarca da devam edecek gibi görünüyor.