Yıldız Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi

Yıldız Teknik Üniversitesi, 1911 yılından itibaren İstanbul’da üç yerleşke ile hizmet vermekte olan Türkiye’nin altı teknik üniversitesinden biridir. Ayrıca, İstanbul’da yer alan iki teknik üniversiteden biridir. Devlete bağlı hizmet veren bir devlet üniversitesi olan Yıldız Teknik Üniversitesi, özellikle genç adaylar için hem yerleşkelerinin bulunduğu lokasyonların imkânlar doğrultusunda modernize ve doğal güzellikleri açısından zengin oluşu ile tercih sebebidir. Bunların yanı sıra eğitim sisteminde yeniliklere her daim açık oluşu, gelenekçilik ile yenilikçilik arasındaki ince çizgiyi uzun yıllardır sürdürüyor oluşu ise cabası.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Beşiktaş semtinde Yıldız yerleşkesi, Esenler semtinde Davutpaşa yerleşkesi ve Maslak semtinde Ayazağa yerleşkesi ile öğrencilerine hizmet vermeye devam etmektedir. İki yerleşkesini tarihi dokuları koruyacak ve yaşatacak şekilde önemli noktalara inşa eden Yıldız Teknik Üniversitesi bu duruşu ile de tarihi değerlere ne kadar önem verdiğini göstermiştir. Fakat Ayazağa yerleşkesi için aynı şeyleri söylemek mümkün değildir. Bu bölge ise yeni yerleşim bölgesi olmuştur. Yıldız Teknik Üniversitesi bu bölgede ağırlıklı olarak Meslek Yüksekokulları ve Kız – Erkek öğrenci yurtları ile hizmet vermektedir. Bölgede yer alan yapılar ve yapılarda bulunan ilgili bölümler aşağıdaki gibidir:

A Blok: Kız yurdu, Yönetim Odaları, Depo, Anons Odası

B Blok: Spor Tesisi 1

C Blok: Spor Tesisi 2

D Blok: İdari Birimler, Derslikler, Laboratuvarlar, Atölyeler

E Blok:  Sosyal Tesis

F Blok: Spor Tesisi 3

YA Blok: Kız Öğrenci Yurdu

YB Blok: : Erkek Öğrenci Yurdu

Yukarıda sıraladığımız şekli ile Yıldız Teknik Üniversitesi bu yerleşkesinde daha çok Yüksekokul ve Sosyal imkânlar bütünü olan alanlar ile öğrencilerine hizmet sunmaktadır.

Yıldız Teknik Üniversitesi, akademik ismi Ön Lisans ile yani bir başka deyişle Meslek Yüksekokullarından ziyade, Lisans eğitimi ile ön plana çıkan bir teknik üniversite kimliği taşımaktadır. Bu sebepten ötürü, Ayazağa yerleşkesi öğrenci barındırma imkânları ile ön plana çıkmakta ve bu şekilde anılmaktadır.

Yurtiçi geneli ve İstanbul vakıf ve devlet üniversitelerine bakacak olursak, konaklama anlamında birçok okul böyle bir hizmet verememektedir. Ayrıca birçoğu da devlet bünyesinde ortak kullanım alanı olarak hizmet veren Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarını kullanmaktadır. Yıldız Teknik Üniversitesi bu konuda kendi öğrencilerine has hizmet verebilmek amacı ile Ayazağa yerleşkesine hem erkek hem de kız öğrenci yurtları imkânı sağlayarak ülkemiz sınırları içerisinde yer alan birçok üniversiteden bir adım önde olduğunu göstermiştir.

Yıldız Teknik Üniversitesi, mevcut öğrencilerine ve gelecek genç adaylara, il dışından geldiklerinde rahat edebilecekleri, çağdaş ve yüksek teknolojileri bulunan yurtlarda konaklama imkanı sunmaya sadece Ayazağa yerleşkesinde değil, Davutpaşa yerleşkesinde de devam etmektedir.

Ağırlıklı olarak yurtlar içerisinde bulunan öğrenci odaları iki ve dört kişinin barınabileceği şekilde mobilyalandırılmıştır. Ayrıca her odanın kendine ait banyo ve tuvaleti bulunmaktadır. Yurtların ortak kullanıma mal edilmiş çalışma salonları, ütü, televizyon odaları, mutfak, telefon, internet, güvenlik, çamaşır ve temizlik olanakları mevcuttur. Ayrıca bakanlığa bağlı bu yurtlarda, kız ve erkek yurdu olarak iki ayrımsanmış konaklama sistemi mevcuttur. Kız yurtları kapasite ve sayı olarak erkek yurtlarından fazladır. Bunun sebebi ise, milletin genel görüşü ve iradesi olarak kızların yurt hayatını tercih etmelerindendir. Erkek öğrenciler ev hayatına daha müsait ve elverişli oldukları için, yurtlarda kızların konaklayabileceği türlere daha çok talep vardır. Yurtlar, eğitim öğretim dönemlerinde, okulda bulunduğunu belgeleyen öğrenciler için yaz döneminde de hizmet vermektedir.