Yellenmek

Canlılarda olduğu gibi insanda da, sindirim süreçlerinin gerektirdiği bir aşama olarak, gaz çıkarırlar. Bu davranış, toplumda yellenmek adı ile de bilinir. Argoda ise osuruk adını alır. Bu eylem alınan gıdaların sindirim yolunda uğradığı aşamalarda, mide ve bağırsakta biriken gazın baskı yapması ile meydana gelir. Yellenme ya da diğer adıyla gaz çıkarma işlemi yapılırken, ortaya çıkan gazın içinde nitrojen, karbondioksit, oksijen, hidrojen, metan gazları bulunur. Bu yüzden yanıcı bir gazdır.

Gerek aldığımız gıdalarda, gerekse gıdayı tüketme işlemi sırasında ya da konuşurken sindirim yolumuza giren gazlar iki şekilde vücudu terk etmek zorundadır. Eğer gaz üst sindirimin başlangıç yerine yakın aşamada ise geğirme yöntemi ağız yolundan çıkar. Ancak daha aşağı sindirim yollarında ise diğer seçenek olan yellenmek sureti ile anüs deliğinden dışarıya çıkmaya çalışır. Bu durumun uzun süre gerçekleşmemesi halinde kişide rahatsızlıklar hatta sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yellenme durumunu engellemek adına kişinin anüs kaslarına yaptığı baskı ile geçici süreliğine engelleyebilir. Yine de vücut bu rahatsızlığı giderebilmek adına en kısa sürede tekrardan yellenme ihtiyacı hissedecektir. Yine izin verilmediği takdirde bir anlık kas gevşemesi veya kas kontrolü olmayan anlarda ( uyku vb.) meydana gelecektir.

Toplumlar içinde genellikle bu yellenmek fiili, hoş karşılanmamakta ve görgü kurallarına aykırı olduğu durumunda düşünülmektedir. Her ne kadar zaruri bir ihtiyaç olsa da gerek yellenme durumunda ortaya gelen kötü koku, gerekse yellenme aşamasında meydana gelen ses insanları güldürmekte yahut rahatsız etmektedir. Bu bakış açısı ile genel kanıda anormal bir davranış olarak bakılır.

Yellenme sırasında ortaya çıkan gazın kokusu, sindirim kanalındaki tükettiğimiz gıdaların yapısına göre değişiklik gösterebilir. Bu durum gibi, özellikle bazı gıdaların tüketilmesinde gaz meydana gelmesi daha fazladır. Sindirim yolundaki bakterilerde bu durumda etmendir.