Yatak Odalarında Country Tarzı

Ev dekorasyonu zevkli olduğu kadar sıkıntılı bir iştir. O kadar mobilya tarzı içinde sizi en iyi yansıtan veya sizin ihtiyaçlarınıza en güzel cevabı veren mobilyaya karar vermek gerekir. Modern tarzı tercih ediyorsanız pratik, işlevsel tasarımlar size uyar. Eğer klasik tarz isterseniz de masif ahşap ağır işlemeli mobilyalar beğenebilirsiniz. Fakat “Ben şehirde yaşasam da kendimi bir köy evinde hissetmek istiyorum. Doğanın koynunda olma düşüncesi beni mutlu ediyor.” diyorsanız country tarzı tam size göredir.

Country tarz, lüks kır evi tarzı olarak da bilinir. Denize kıyısı olan ülkelerde ise sahil evi tarzı olarak adlandırılır. Köy yaşantısından hoşlananlar, doğallığı sevenler ve sağlıklı ahşap bir yatak odası takımı isteyenler için bu tarz idealdir. Kır evi stilinde eşyalar klasik tarza yakın veya tam uyumlu olarak seçilebilir. Ancak klasik tarzdaki ince işçilik burada görülmez. Hatta ince işçilik yerine uğraşılmadan birleştirilmiş havası verilirse daha da güzel olur. Sanki bu yatak odası takımı yapılırken çivi dâhil, doğadan olmayan hiç bir şey yok gibi bir duruş sergilenmesi gerekir. En belirgin şeyse mobilyanın boyası ile ilgilidir. Bu tarzda yatak odası takımı sadece boya ile boyanır, cilalama yapılmaz. Eğer cila yapmak istenirse de bu cila fark edilmeyecek şekilde yapılır. Masif ahşaptan üretilen bu takımları boyarken ağacın rengi korunmaya çalışılır. Ve özellikle açık renkler tercih edilir. Kır evi tarzında pencerelerin büyük olması ve perdelerin de mat renklerde olması iyi bir görüntü ve ferahlık verir. Bu tür yatak odalarında pencereden baktığınızda görebileceğiniz doğal renklere yer verilir. Bunun içinse beyaz, mavi, kahve, siyah tercih edilir. Hatta odanın mat pastel tonları vazoya koyulan çiçekte bile sürdürülür. Mesela country tarz odaya kırmızı bir gül yerine beyaz ve sarı papatyalar koymak daha uygun olur.

Doğallığın en güzel şekilde yansıtıldığı country tarzı yatak odası, kır yaşantısı özlemi çekenler için birebirdir. Çünkü bu odada uyandığınızda doğanın koynunda uyumuş hissiyle uyanırsınız.