Ukrayna’dan Geçici Ateşkes

Rusya yanlısı protestocuların, Ukrayna’nın doğusundaki resmi binaları işgal etmesi ile süre gelen gerginlik sürüyor. Fakat 20 Nisan Paskalya Bayramı sebebi ile, Ukrayna işgalcilere müdahalelerin askıya alındığını açıkladı.  BBC’nin haberine göre, konu ile açıklamalar yapan Ukrayna Dışişleri Bakanı Andriy Deşçitsa, eylemcilerin işgalini sürdürmeleri sonucunda operasyonlara devam etmekte kararlı. Hal böyle iken, Bakan Paskalya Bayramı nedeni ile halkın güvenliğinin göz önünde bulundurularak, protestoculara müdahale etmeyeceklerini de ekledi. Bu gelişmelere rağmen, Rusya yanlıları Ukrayna’nın doğusundaki işgallerine devam edeceklerini açıklayarak; bu bölgedeki Avrupa Birliği yanlılarının başkent Kiev’deki devlet binalarını boşaltmasını istiyor.

Geçtiğimiz günlerde Cenevre Zirvesinde bir araya gelen taraflar uzlaşmış, askeri güçlerin lağvedilmesi ve hükümet karşıtı protestocuların af edilmesi kararları konusunda hemfikir oluınmuştu. Alınan kararlara rağmen ABD, anlaşmaya uyulmaması halinde Kremlin’e göz dağı vererek aksi taktirde yaptırımlarda bulnacağını açıkladı.

Donetsk kentindeki protestocular, Kiev’e karşı eylemlerinin Kiev hükümetinin istifa edinceye kadar protestolarına devam edeceklerini açıkladılar.