Türkiye’de Bitcoin İşlemlerinde Bitfinex Kullanmak Doğru Mudur?

Dünyadaki en bilinen kripto para olan Bitcoin borsası olan Bitfinex, bu dijital para ile ilgili her türlü alım satım işleminin yapılmasına olanak vermektedir. Bu borsanın, özellikle kimler tarafından kurulduğu ve işletildiği ile ilgili bilgiler kesin olarak görülemese de yine de bitcoin alıp satmak isteyen kullanıcıların ilk tercih ettikleri mecralardan biri olmasına, bu durum engel oluşturmamaktadır.

Bitfinex Çökebilir Mi?

Bitcoin fiyatlarının fırlamasında, etkili bir rol izleyen bu borsa, özellikle işletenlerinin bilinmemesi, Amerikan mahkemelerinin cezalandırması ve Amerikan bankalarından cezalar alması gibi sebepler yüzünden güven sağlama konusunda sorun yaşamaktadır. Ancak, diğer bitcoin borsalarına göre çok büyük işlem hacmine sahip olan bir borsa olan bitfinex, ülkemizde de tercih edilmektedir. Bu özellikleri ile son zamanlarda ülkemiz içerisinde de bu borsa da işlem yapan kullanıcı sayısının giderek artış içinde olduğu görülmektedir.

Kullanıcılarına geçen günlerde gönderdiği maille Amerikan kurum ve kuruluşlarının kendisine kestiği cezalara tepki olarak, Amerika’dan herhangi bir şekilde üyelik ve işlem yapma konusunda yasaklar getiren borsa, üzerindeki kara bulutları dağıtarak, daha çok işlem hacmine ulaşmayı amaçlamaktadır.

Bitfinex Türkiye üzerinden herhangi bir kısıtlama görmediği için faaliyetlerini aynı şekilde sürdürmekte ve Türk kullanıcılar hiçbir sorun yaşamadan bu borsa aracılığı ile Bitcoin alım satım işlemlerini rahat bir şekilde yerine getirmektedirler.

Bitfinex Türkiye Üzerinden Yatırım Yapmak Akıllıca Mıdır?

Günümüz şartları göz önünde alındığında bitfinex, bitcoin borsasının sağladığı avantajları, sağlayabilecek nitelikte başka bir borsanın olmadığı göz önüne alındığında, riskleri göze alarak, yatırım çalışmalarının bu borsa üzerinden yapılması çok daha avantajlı olarak kabul edilebilir.

Bitfinex ile ilgili bitcoin fiyatları üzerinde spekülasyon yaptığı ile ilgili iddialar, piyasada dillendirilse de bu konuda resmi bir kanıt yoktur. Özellikle belirlediği kurallar ile günümüz borsa anlayışına yakın işlemler ve yaptırımlar uygulayan bu borsa, yine de kötüleme amaçlı ya da gerçek kabul edilebilecek iddialara kesin bir dille yalanlama getirememiştir.

Özellikle son zamanlarda yaşanan hacker saldırıları sonucu bir çok coin kaybettiği de iddia edilen bitfinex, işlem hacmi göz önüne alındığında bu iddiaların çokta kullanıcılar tarafından ciddiye alınmadığı görülmektedir. Bu sebeple ülkemiz bitcoin işlemlerini, bitfinex Türkiye üzerinden yapmak karlı bir iş olarak görülebilir.