Toros Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı

Toros Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu/ Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı’nın amacı, turizm alanında faaliyet gösteren firmaların yiyecek-içecek amaçlı, konaklama amaçlı, seyahat amaçlı, ulaştırma amaçlı veya ne amaçla olursa olsun bu işletmelerde bulunan yönetim birimi ile müşteri arasında kalan ve her türlü turizm bilgisine sahip ara teknik elemanları yetiştirmektir.

İnsanların her geçen gün tatil, gezmek ve tozmak gibi sosyal aktivitelere pek çok önem verdiği günümüzde, turizm artışı yaşanmaktadır. Kişiler artık kendilerine zaman ayırarak, ailecek bulundukları yerden bir süreliğine uzaklaşıp, birlikte zaman geçirebilecekleri, başlarını dinleye bilecekleri farklı yerlere gitmektedirler. İşte bu farklı yerlerde bulunma amaçlarının gerçekleşmesi için bazı yardımcı etmenlere ihtiyaç duyarlar, seyahat edebilecekleri bir turizm şirketine, bir rehberlik şirketine, gittiklerinde konaklaya bilecekleri bir otel işletmesi ve karınlarını doyurmak içinde restoran gibi işletmelere ihtiyaç duyarlar. Tüm bu işletmeler varken güzel bir tatili yaşaya bilirler. Turizm, kişilerin tatil denilen olanaklarını yaşamaları için oluşturulmuş tesislerin tümüdür. Farklı parçalar halinde bir bütündür. Bu farklı işletmelerin işleyebilmesi içinde, içinde hizmet verecek olan, teknik bilgili ara elemana ihtiyaç olmaktadır. Toros Üniversitesi bu ihtiyacın farkında olarak, gerçek bilgi ile donanmış, turizmle alakalı her konuda bilgi almış teknik Turizm ve otel işletmeciliği konusunda uzman teknikerler mezun etmektedir.

Toros Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı mezunları Türkiye’nin bir birinden özel turizm kentlerindeki pek çok otel ve tesiste kolaylıkla iş bulabilir. Çeşitli seyahat acentelerinde ve seyahat şirketlerinde, özel kamu kurum ve kuruluşlarında pek çok iş imkânı bulabilir.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı okumak isteyen tüm öğrenciler işleri gereği sürekli güler yüzlü, iyi iletişime sahip, sabırlı, pratik, temizlik konusunda titiz ve özellikle yabancı dile hâkim olmalıdırlar.

Toros Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu/ Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı öğretim dili Türkçe ve süresi iki yıldır. Talep eden öğrenciler belirli bir ücret karşılığı, 1 yıl hazırlık yabancı dil eğitimi alabilir.

Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı okuyan öğrencilerin alması gereken dersler; Genel hukuk, Halkla ilişkiler, Genel işletme, Genel turizm, Girişimcilik, Genel muhasebe, Bilgi ve işlem teknolojisi, Turizm pazarlaması, Ön Büro Yönetimi, Matematik, Beslenme ilkeleri ve menü planlaması, seyahat acentacılığı ve tur operatörlüğü, Toplantı yönetimi, Yiyecek ve içecek servisi, Kat hizmetleri yönetimi, Turizm hukuku, Turizm İşletmeciliği, Turizm coğrafyası ve rehberlik, Almanca, Tur planlaması ve uygulaması, İnsan kaynakları yönetimi, Müşteri ilişkileri yönetimi ve İletişim dersleridir.