Toros Üniversitesi/ Psikoloji Bölümü

Gelişen günümüz şartlarında stres ve yoğun trafik, geçim sıkıntıları, ailevi sorun ve problemler yaşantımız boyunca bizimle beraber olmaktadır. Sürekli aynı ruh hali içerisinde olarak hayatı kendimize zindan etmek hiçte kaçınılmaz olmaktadır. Durum böyle olduğunda çözüm olarak kolaylıkla başvurulabilecek ve bizleri bu bunalım halinden kurtarabilecek bir meslek dalıdır Psikoloji danışmanlık firmaları.

Toros Üniversitesi Psikoloji Bölümü, insanların hal, hareket ve davranışlarını inceleyen, gözlemleyen ve bilimsel deneylerle beraber destekleyen sonuçlarının ortaya konmasını sağlayan ve bu sonuçlar doğrultusunda çözüm arayan bir bölümdür.

Psikoloji bölümü, genel anlamda iki farklı gruba ayrılmaktadır. Bunlar

1- kurumsal psikoloji: tüm canlı varlıklar üzerine ait deneylerin yapıldığı ve olayların incelendiği, tüm duyguların gelişimlerini inceleyen bir psikoloji dalıdır.

2- uygulamalı psikoloji: uyum bozuklukları ile ilgili uzayıp giden rahatsızlıkların nedenlerini inceleyen, olumlu ilişki kurulmasını destekleyen, insana ait yetenek ve öğrenme yetilerini inceleyen bir psikoloji dalıdır.

Toros Üniversitesi Psikoloji bölümü öğrencileri; sosyoloji, felsefe, çağdaş psikoloji akımları, istatistik, mantık, psikolojiye giriş, öğrenme psikolojisi, deneysel psikoloji, gelişim psikolojisi, fizyolojik psikoloji, psikolojik testler, zekâ-kişilik psikolojisi, anormal davranış psikolojisi derslerini yoğun uygulama yaparak almaktadır.

Toros Üniversitesi Psikoloji mezunları akademik yetenek sahibi, felsefe, sosyoloji, matematiğe alanında bilgili, insanlardan hoşlanan, onlarla zaman geçirmek isteyen, onları anlamaya istekli, meraklı ve gerekli eğitimler açısından tam donanımlı uzman kişiler olarak mezun olmaktadırlar.

Toros Üniversitesi Psikoloji bölümünü mezunları Lisans diploması alarak, Psikolog unvanı da almaya hak kazanırlar.

Toros Üniversitesi Psikoloji bölümünü mezunlarının çalışma alanları başta hastaneler olmak üzere, okullar, huzurevleri, cezaevleri ya da özel bürolarında serbest olarak kendiişlerini yapabilirler.