Toros Üniversitesi Çocuk gelişimi Programı

Çocuklarla zaman geçirmeyi seven, onlara gerçekten önem veren, çocuk cıvıltısının içince kendini bulan kişiler için açılmış olan bir Meslek Yüksek Okulu Programıdır.

Toros Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Çocuk gelişimi Programı, okul öncesi yaşta çocuklara, oyun ve eğitimi aynı anda vurgulayacak, onların dilinden anlayan ve sadece çocuklar için var olan cocuk gelişimi teknikerleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Çocuklara ait ruhsal, bedensel ve zihinsel olarak topluma en iyi şekilde hazırlamak adına, bilgi ve becerilerini geliştirecek yönde neler yapılmalıdır gibi sorulara yanıt bulan ve bu yönde hareket eden Çocuk gelişim teknikerlerini hayata kazandırmaktayız.

Çocuklar bizlerin en önemli varlıkları, yaşam amacımızdır. Onları emanet edeceğimiz kişiler de bu işten gerçekten anlayan, onların ruhunu okşayan kişiler olabilmelidir. Bu beklentinin farkında olan Toros Üniversitesi de iki yıllık çocuk gelişimi programını hizmete açarak ihtiyaçları karşılama yönünde hareket etmektedir. Amaç çocuğun öz güven duygusunu olabildiğince arttırmak ve kişilik oluşumuna yarar sağlayan teknik elemanlar mezun etmektir.

Çocuk Gelişimi Programı’ndan mezun olmuş teknik elemanların çalışabileceği alanlar; tüm kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı, anaokulu, kreş, çocuk esirgeme kurumu, çocuk klinikleri, özel çocuk bakım evlerinde, özel yuvalarda, özel anaokulları ve özel kreşlerde, çeşitli otel ve tesislerin çocuk bakım bölümlerinde kolaylıkla çalışabilirler.

Çocuk Gelişimi Programı’nda eğitim süresi iki yıldır. Eğitim dili Türkçedir. Fakat istekler doğrultusunda 1 yıllık İngilizce hazırlık sınıfı okuma hakkı da olabilir. Bu istek belirli bir ücret karşılığında gerçekleşmektedir.

Toros Üniversitesi Çocuk Gelişimi Programı’nda verilen dersler;

Öğrenciler eğitim ve öğretim süresince aşağıdaki dersleri alırlar; Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Edebiyatı ve Yabancı Dil olarak genel kültür derslerine girerken; Zorunlu Meslek Dersleri olarak ise Okul Öncesi Çocuk Gelişimi, Temel Sanat Eğitimi, Temel Matematik, Temel Kimya, Psikolojiye Giriş, İlkyardım, Okul Öncesi Eğitimde Araç Geliştirme ve Öğretim Teknikleri, Eğitimde Drama, Girişimcilik, Kalite Güvence ve Sanatları, İşletme Yönetimi, Çocuk Edebiyatı, Bilgisayar, Psikolojik Danışma ve Rehberlik, Sosyolojiye Giriş ve Diksiyon ve Beden dersi iken Mesleki eğitim dersleri ise Türk Dili, Çocukluk Döneminde Sanat ve Yaratıcılık, Oyun ve Oyun Materyalleri, Zihinsel Engelli Çocukların Gelişimi ve Eğitimi, Fiziksel Engelli Çocukların gelişimi ve Eğitimi, Üstün Zekalı ve Üstün Yetenekli Çocukların Eğitimi, Çocuk Ruh Sağlığıdır Bunların yanı sıra isteğiniz doğrultusunda belirleyeceğiniz Seçmeli Dersler olarak da Okul Öncesi Eğitimde Bilgisayar Öğretimi, Çocukluk Döneminde Müzik, Beden Eğitimi ve Kukla Tasarımı dersleri bulunmaktadır.