Telefonla Nasıl Konuşulur?

Telefonla konuşmanın da usulü mü olur demeyin. Elbette onun da uyulması gereken bir takım kuralları var. Peki, telefonla nasıl konuşulur ve hangi kurallara dikkat edilmesi gerekir hiç düşündünüz mü? Uzmanların bile açıklama yapma ihtiyacı hissettikleri telefonla konuşma adabı, telefonun diğer ucunda sizi dinleyen kişiyi olumlu ya da olumsuz etkilemektedir.

telefonla nasıl konuşulurÇalan telefonun gülümseyen bir ses tonuyla açılması ilk olumlu davranıştır. Eğer tanımadığınız bir kişi ile ilk kez telefon görüşmesi yapacak iseniz ilk önce ”merhaba” diyerek ya da iyi bir dilekte bulunarak, konuşmanın daha samimi ve sıcak geçmesi adına hal hatır sormanızda fayda vardır.

Tüm bunlardan sonra konuya girebilirsiniz. Konuşma esnasında karşınızdaki kişiye hitap şekliniz de oldukça önemlidir. ”Sen” yerine ”siz” kelimesini kullanmak çok daha saygılı ve kibar bir davranış olacaktır. Nezaket kuralı gereği arayacağınız kişiyi sabahın erken saatlerinde ya da akşam geç bir saatte aramamaya özen gösterin.

Aradığınız kişi telefona cevap vermiyorsa eğer ısrarla açana kadar üst üste aramayın. Tüm bu kurallara uyarak, nezaket ve saygı çerçevesi içerisinde gerçekleştirdiğiniz konuşmanızı yine iyi dileklerde bulunarak sonlandırabilirsiniz.