Tariflere Kendimizden Bir Şeyler Katabilir Miyiz?

Bütün aileyi bir arada tutan yemek saatleri için özenmek ve iyi bir iş çıkarmak önemlidir. Bunun için de değişik lezzetler denemek hem aileye verilen önemi sergilerken hem de aile bağını güçlendirmektedir.

Tariflere kendimizden bir şeyler katabilir miyiz? Yemek yapmak sanattır. Yemeği şekillendirmek değişik tatlar denemek kişinin tercihine ve isteğine bağlıdır. Tariflerde yer alan temel malzemeler dışında diğer ek malzemeleri değiştirmek değişik tatların ve lezzetlerin ortaya çıkmasını sağlar. Tariflerde denenen değişik tatlar sıradanlığı da ortadan kaldırır. Çocukların bazıları sebze yemekten hoşlanmaz. Sebzeyi sevdirmek ya da yemesini sağlamak için tariflerde değişiklikler yapılarak yedirme yoluna gidilebilir. Yine aynı şekilde yumurta ya da süt tüketemeyenler için ikisinin harmanlanacağı farklı ve pratik tarifler yaratılabilir.

Tarife çok bağlı kalarak yapmak ilk acemilik anlarında mümkün olabilir. Fakat pratik kazandıkça ve ustalaştıkça Tariflere Kendimizden Bir Şeyler Katabilir Miyiz?kişinin kendinden bireyler katması tarifin lezzetini daha da arttıracaktır. Yemeğin lezzeti kadar sunumda çok önemlidir. Yemeği ön plana çıkaran nasıl servis edildiğidir. Yemek lezzet olarak çok güzel olsa bile sunumda yapılan hatalar bir anda yemeğe gölge düşürebilir. Tariflere kendimizden kattığımız şeyler kadar sunumda da katılan farklılıklar ortaya daha güzel şeylerin çıkmasını sağlayacaktır.

Yemeklere hayal gücü katıldığında başarısız olma ihtimali düşüktür. Örneğin yaş pasta yapıldığında keki süt ile ıslatmak yerine taze sıkılmış portakal suyu ile ıslatmak hem keke daha lezzet katacak hem de hoş aroması ile farklılık yaratılmış olunacaktır. Yine pasta yapıldığında ara kat kremasını lezzetlendirmek adına tarçın katmak küçük bir dokunuş olmasına rağmen farklı bir tat yaratacaktır.

Tariflere eklenen farklılıklar çoğu zaman kurtarıcı olabilmektedir. Evdeki sınırlı ve tek kalan malzemeleri kullanarak yemek yapıldığında hem ziyan önlenmiş olur hem de değişik bir lezzet ortaya çıkar. Böylece israfında önüne geçilmiş olunur. Yemek tariflerinde tek bir doğru yoktur. Herkesin farklı tarzı ve yaratıcılığı vardır. Ve işin doğrusu bu diye diretmekte çok mantıklı değildir.