Rfid Etiket

Her gün yeni bir teknolojik ürünün ortaya çıktığı ve sistemin çok hızla ilerlediği bu zamanda kullandığımız tüm ürünlerle birlikte onların bize sunumunu yapan etiketlerde değişime uyum sağlamaktadır. Çünkü onlarda değişimin birer parçasıdır. Ürünün değiştiğini ve geliştiğini düşünelim ama sunumu hala eski tarz etiketlerle yapılıyor olsun bu ürün hakkındaki düşüncemiz de değişmez mi? Bu sorunun cevabı görecelidir çünkü teknoloji her insanın hayatında aynı oranda etkili değildir.

Etrafımızda teknoloji aşığı olan insanlar var, teknolojik değişimleri an be an bekleyenler var özellikle onlar için ürününün çerçevesini oluşturan etiketler dahi büyük bir önem arz etmektedir. Bir ürünün sunumu nasıl yapılırsa o müşterinin dikkatini çekecek ve ürünle ilgisi olmasa dahi ilgilenmesini sağlayacaktır. İşte tüm etiketlerden daha üstün bir konumda bulunan ve küçük bir çip sayesinde ürünle ilgili tüm bilgileri öğrenebildiğimiz ve önemi yaşadığımız teknoloji çağında daha da artan RFID etiketler istediğimiz hizmeti bize sunmaktadır.

Ürün üzerindeki etiket radyo dalgalarına karşı duyarlı olması dolayısıyla uzak bir mesafeden dahi okunabilmektedir. Büyük şirketler ve firmalar tarafından tercih edilen etiketler maliyetli olması dolayısıyla her firma tarafından da kullanılamamaktadır. Bu etiketler sayesinde insan gücüne ihtiyaç duymadan istediğimiz bilgiye ulaşabilmenin yanında iş takibini de çok hızlı bir şekilde yapabilmekteyiz.

Örneğin; tıbbi atık toplama kutuları üzerinde bulunan bu etiketler sayesinde tıbbi atıkların hangi tarihte hangi saatte ne kadar atık boşaltımı yaptığını görebilir ve bunun takibini bilgisayar üzerinden sağlayabiliriz.

İşlerin hızla ilerlemesi gereken en önemli mekanlardan biri olan havaalanında da bu etiketler sayesinde performansı yükseltebiliriz. İşçilerin takibi de bu etiketler üzerinden kolaylıkla yapılabilir. Fabrikalarda çalışan işçilere verilen giriş kartları üzerine yerleştirilebilir olan RFID etiketli kartları işçiler fabrikaya her girip çıktıklarında okuturlar ve böylelikle giriş saatleri, gecikme yapıp yapmadıkları ve ne kadar saat çalıştıklarına dair bilgi alıp ücretler ona göre hazırlanabilir.

RFID etiketler bir ofiste, firmada kullanıldığı her yerde iyi bir çalışma arkadaşı olur. İşleri kolaylaştırır, verimi arttırır ve geliri de yükseltir.