Perkon Ps20

Günümüzde en çok kullanılan veri tanımlama referans sembolleri barkodlardır. Çünkü barkodların tanımlanmış referans numaraları barkodun baskılı olduğu ürün, malzeme yada kimlik kartı gibi verileri bilgisayar ekranında uygun bir ID numarasına tanımlanması ile eşleştirilir. Bu eşleştirmeye bağlı olarak barkodun referans kodu sisteme girildiğinde gerekli verilere ulaşılır ve yazılıma bağlı olarak değişiklikler yapılabilir. Ancak yavaş yavaş barkod mantığı yerini karekod adı verilen 2D kodlara bırakmaya başlamıştır. Çünkü bu kodlama sisteminde daha fazla veri depolanabilmektedir. Sadece referans numarası değil başka bilgilerde karekoda gömülebilmektedir.

perkon-ps20Ancak bu kodlar ile bilgisayar yazılımı arasındaki bağı oluşturacak olan barkod okuyucular kendi aralarında el tipi yada masaüstü tipi olarak ayrım gösterebilirler. Mesela Perkon PS 20 barkod okuyucu masaüstü tipi olanlardır. Genelde masaüstü barkod okuyucuların bir özelliği olan yazar kasalar ve POS makinaları ile entegre çalışabilmesidir ki  barkod okuyucu da bu işleve uygun bir cihazdır. Bu nedenle PS 20 barkod okuyucu ve muadillerinin okuma açıları ile okuma hızları geliştirilmiş olarak satılmaktadır. Birçok perakende satış noktalarında kullanılan performansı yüksek ürün gruplarından olan barkod okuyucular, özellikle barkod sembollerini kolaylıkla okuyarak kendisine tanımlanmış ürün bilgilerini ekrana aktarır. Bu sayede de kullanıcı satış yada diğer işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilir. Perkon PS 20 barkod okuyucunun yıpranmış yada deforme olmuş barkodları okuma kapasitesi genişletilmiştir. Perkon  barkod okuyucu GS1 databar uyumluluğu ile en çok süpermarketlerde, eczanelerde, konfeksiyonlarda, kozmetik satışı yapılan yerlerde, kitapevlerinde, hastaneler gibi bir çok alanda kullanıldığını sayabiliriz. PS 20 barkod okuyucunun lazer okuma tekniğinin verdiği işlevsellik, uyarı ışıkları, programlanabilen ses ve tonlama özellikleri ile kullanıcısına kolaylıklar sunmaktadır.

PS 20 barkod okuyucunun PS/2, USB, RS-232 (Seri) ve Wand arabirimlerini kullanarak veri aktarımı sağlamaktadır. Aydınlık alanlarda oldukça verimli çalışabilmektedir. Perkon  barkod okuyucunun 1.5 metre mesafeden sert bir zemine düşme riskine karşı dayanıklılık testleri olumlu sonuçlanmıştır. Perkon PS 20 barkod okuyucu saniyede çok yönlü 2000 tarama gerçekleştirmektedir.