Okul Sendromu

Okul Sendromu; adından da anlaşılacağı gibi okula yeni başlayacak olan çocuklarda görülen, kaynağı endişe, korku ve güven eksikliğine dayalı bir sorundur. Günümüzde, bilhassa ebeveynlerin çalışıyor olması da bu sorunun şiddetini arttıran bir olgudur.

Çocuklar, önceki deneyimlerinden kaynaklı terk edilme korkusunu içselleştirmişlerse, “Okul Sendromu” kaçınılmaz olarak yaşanacaktır. Bu sorunun önüne geçmenin en etkili yolu çocuğunuzun korkusunun kaynağını belirleyip bu endişe ve korkuyu gidermektir. Bunu yaparken karşınızda savunmasız bir bireyin olduğunu unutmamalı, yaşananları onun anlayabileceği şekilde izah etmelisiniz.

Okul Senromu’na sebep olan diğer bir faktör de çocuğunuzun okula vaktinden önce başlamasıdır. Okula başlayacak olan çocukların zihinsel, fiziksel, sosyal ve psikolojik olarak buna hazır olmaları gerekmektedir.Pedagogların bunun için uygun gördüğü yaş sınır ise 6’dır. Son yıllarda yaşanan tecrübeler de gösterdi ki, 6 yaşından küçük olan çocuklar bu sürece hazır olmadıkları için çok ciddi sorunlarla karşılaşılmış, çocuklar yetersizlik duygusunu içselleştirip büyük travmalar yaşamışlardır.

Okula başlama sürecinden önce çocuğunuzun her açıdan buna hazır olduğundan emin olmalı, onun yaşayabileceği korku ve kaygıları gidermelisiniz. Unutmayın ki hiç bilmediği bir dünyada onu kendi başına bırakıyor ve karşılaşacağı sorunlarla kendisinin başa çıkmasını bekliyorsunuz ondan.