Öğrenci Değişim Programları

Bir asırlık eğitim öğretim geçmişine sahip olan köklü Yıldız Teknik Üniversitesi, ülke sınırları içerisinde her zaman öğrenciler için eğitim görmek istedikleri ilk beş üniversite arasına girmeyi başarmıştır. Gerek yurt içindeki ünü ve başarılı eğitimi, gerekse uluslararası alanda ülkemizi temsil edişi öğrencilerin bu okulu tercih etmelerinde önemli faktörlerdir.

Öğrencilerine sunduğu hem akademik hem de sosyal imkanlar sayesinde tercih sebebi olan Yıldız Teknik Üniversitesi, son yıllarda öğrenci hareketlilik değişim programları alanında da fark yaratacak bir başarıya imza atmıştır. Avrupa çağdaş eğitim sistemini ülkemizde kendi eğitim öğretim sistemi ile sentezleyerek farklı ve çeşitli bir sisteme sahip olan Yıldız Teknik Üniversitesi, yeni anlaşmalar yaparak yeni değişim programlarına dahil olmakta ve daha önceden dahil olduğu programlarda kardeş okul seçeneklerini arttırmaktadır.

Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunan Farabi, Erasmus, Sokrates ve Mevlana gibi değişim programlarına başarı sıralaması yüksek, yurtdışında Yıldız Teknik Üniversitesi’ni temsil edebilecek, kendine güvenen, sosyal ilişkileri kuvvetli ve yabancı dil alanında hem düşündüğünü akıcı bir dille aktarabilen hem de yazabilen öğrencilerini teşvik etmekte ve onlara 1 sene yurtdışında seçkin bir okulda eğitim görme imkanı sunmaktadır.

Farabi, yurt içi değişim programlarının öncüsüdür. Bu program Yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim görevlisi değişimini sağlamaktadır. Farabi isimli öğrenci ve öğretim görevlisi değişim programı dahilinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora kulvarlarında eğitim öğretim yapılabilmektedir. Bu program sayesinde üniversite seçiminde doğru karar verememiş olabilen, okuduğu şehire alışamayan ve orada mutlu olamayan, eğitim çıtasını daha yükseklere çıkartmayı hedefleyen, farklı bir şehirde eğitim öğretim görmek isteyen öğrenciler ve öğretim görevlileri gereklilikler doğrultusunda anlaşmalı okullarda eğitim görebilir, görev alabilir hale gelmektedir.

Mevlana programı da Farabi programı gibi aynı imkanları sunmaktadır. Çok daha yeni bir program olan Mevlana 2011 yılında kurulmuş ve aynı yıl faaliyete girmiştir. Farabi programına nazaran yurt dışı seçeneği de bulunan bir programdır. Bu özelliği ile öğrencilere ve eğitmenlere daha çok alternatif sunmaktadır.

Erasmus programı ise yükseköğretim kurumları arasında yapılan özel anlaşmalar ve işbirlikleri sonucu şekil alan bir öğrenci değişim programıdır. Bu noktada her okul kendi özel profili ve ilişkileri sayesinde bünyesine daha çok eğitim kurumu ekleyebilmektedir. Bir Avrupa Birliği öğrenci değişim programı olan Erasmus, eğitim öğretim görmekte olan öğrenci ve eğitim görevlilerine yurt dışında puanları ve tercihleri doğrultusunda seçebilecekleri okullarda eğitim görme, öğretim verme imkanı sunmaktadır. Bu sayede Erasmus programına katılıp yurda geri dönen öğrenci ve eğitmenler uluslararası düzeyde eğitim almış ve vermiş bireyler olarak gelecek nesillere gerek akademik alanlarda gerekse sosyal alanlarda emsal teşkil etmeye devam edecekler. Yıldız Teknik Üniversitesi, bu imkanları ile sadece akademik kariyerin değil aynı zamanda öğrencilerin hayatlarının akademik evresinden sonraki dönemlerini de düşünen ve bu doğrultuda hizmet veren bir hayat okulu olma özelliği de taşımaktadır.

Ayrıca, Erasmus programına dahil olup yurt dışında eğitim öğretim görmüş öğrenciler Yıldız Teknik Üniversitesi’ne eğitimlerine devam etmek için döndükleri süreçte ise Erasmus programına dahil olacak genç nesillere de orada edindikleri deneyimleri anlatarak, gerek görsel gerek sözlü paylaşarak onlara yol göstermektedirler. Bu paylaşımı organize eden Yıldız Teknik Üniversitesi, kendi bünyesinde yurt dışından getirdiği öğrencileri ve eğitmenleri de sempozyumlarda yer vererek öğrencilerine yurt dışında faydalı olacak bilgileri ve deneyimleri daha detaylı birinci ağızdan sunmaktadır.