Odaya Özel Aydınlatma

Arkadaşlar, evlerimizde kullandığımız odaların amacı birbirinden farklıdır öyle değil mi? Kimisinde yemek yaparken, diğerinde uyur bir diğerinde dinlenirken öbüründe misafirlerimizi ağırlayabiliriz. Durum böyle olunca her odanın aydınlatma şekli amaca uygun olarak yapılmalıdır.

Örneğin yatak odasında çok can alıcı bir aydınlatma düzeyinin bulunması belki de bizleri rahatsız eder öyle değil mi? Daha düşük enerji sağlayan veya loş bir aydınlatma uyumamızı kolaylaştırabilir.

Gerekli olan aydınlatma ihtiyacının ortadan kaldırılması sırasında yanlış yapılan avizeler sayesinde dekorasyon anlamında sorunları ortaya koyabilmekteyiz.

O nedenle evlerimizin odalarına özel aydınlatma sistemi oluştururken gerektiği kadar enerji verebilen dekoratif avizelerden yaralanarak da evimizde şık bir görüntü, yaratabilmeliyiz.

Evlerimizdeki odalarımız için kullanılması gereken aydınlatma şekilleri aşağıda verildiği şekilde uygulanmalıdır.

Kapı girişi(Koridor): Arkadaşlar, koridorlar evlerimizin en karanlık olan alanlarıdır. Genelde pencere bulunmadığı için dışardan ışık almaz. Bu nedenle salon ile koridor arasının aydınlatma düzeyi aynı olmalıdır. Koridorlar için şık bir dekorasyon oluşturarak gerekli enerjiyi yaymak adına şeffaf apliklerden yararlanılarak koridor boyunca sıralı bir şekilde tercih edilebilir.

 

odaya-ozel-aydinlatmaYemek odası: Yemek odalarımızda bulunan aydınlatma seviyesi yüksek seviyeye sahip olmalıdır. Yediğimiz yemeklerin tam olarak ne olduğunu anlama, rengini tam olarak alabilme adına masanın uzunluğunda yan yana dizilen lambaların yanı sıra yerden aydınlatma sisteminden de yararlanılabilir.

Mutfak: Yine beslenmeyle ilgili yemekler hazırlarken yanlış bir işlem yapmamak adına yemeklerimizin kıvamlarını en iyi şekilde görebilmek adına aydınlatmanın en üst seviyede olması gereken alanlarından biridir. Lezzetli yemekler için güzel bir aydınlatma ve mutfağımızı güzelleştirmek adına bunu en iyi şekilde yapabilen modern büyük bir avizeyi tercih etmeliyiz.

Banyo: Banyolarımız ıslak ve kaygan ortamlar olduğu için yine yüksek aydınlatmanın gerekli olduğu bir alandır. Tüm bunların yanında kişisel bakımımızı yaptığımız bir ortam olduğundan makyaj hatası yapmamamıza yardımcı olacak türden güçlü bir aydınlatma sistemi gereklidir.

Suya karşı dayanıklı yuvarlak bir lamba sayesinde gereken şıklık ve aydınlatma sağlamak mümkündür.

Yatak odası: Ve geldik yatak odalarımıza en romantik anlarımızı yaşadığımız, uyumak için kullandığımız orta seviye bir lamba sayesinde gerekli işlemlerimizi yapabilirken loş ışık veren abajurlar sayesinde yatak odamızı gerektiğinde aydınlatma sisteminden yararlanabiliriz.

Çocuk odası: Çocuklarımızın yaşına göre aydınlatma durumu farklılık gösterir. Küçük çocuklarımız için fazla ışık gerekmezken ödev çağındaki çocuklarımız için güçlü seviye gerekebilir. Günümüzde ihtiyaca göre ayarlanabilen, çocuk odalarına özel lambalardan yararlanarak her odaya hakkettiği ışığı kolayca yansıtabiliriz.