Kuymak

Kuymak yöresel bir lezzet olup, bu vereceğimiz tarif Sivas Divriği yöresine aittir. Bazı başka yörelerinde kuymak tarifleri olup, Sivas’ın kuymağı, bal veya pekmez ile yapılır. Bu yöresel lezzetimizi hazırlamak için gerekli malzemelerimiz:

*4 su bardağı un

*1 su bardağı sıvıyağ

*5 Yemek kaşığı bal (süzme bal olması tercihtir) veya 5 yemek kaşığı pekmez

Malzemelerimizin hepsi bu kadar.Sıvıyağ yerine tereyağ da kullanabiliriz ki eğer tereyağ kullanırsak daha lezzetli olur. Tarifimiz hem çok basit, hem de çok çabuk hazırlandığından dolayı pişer pişmez hemen servis yapabilirsiniz. Çünkü sıcak sıcak yeniyor.

Malzemelerimizi verdiğimize göre hemen hazırlamaya başlayabiliriz. Öncelikle bir tencerenin içinde 4 su bardağı un ile 1 su bardağı sıvıyağı veya tereyağını orta ateşte güzelce kavuruyoruz. Unun kokusu çıkıp, pembeleşene kadar kavurmamız gerekiyor. Un ve yağ kavrulduktan sonra fırın tepsimize alıp üzerini bastırıp güzelce yayıyoruz.(dümdüz olacak.) Önceden ısıtılmış fırında, altını ve üstünü kızartıyoruz. Kızardıktan sonra sıcak sıcak fırından çıkartıp, üzerine 5 yemek kaşığı pekmez veya süzeme balı döküp, keserek servis yapıyoruz.

Herkese afiyet bal şeker olsun.