Kolay Poğaça Tarifi

Poğaçalar bazen sabah kahvaltılarında bize eşlik eder, bazen çay saatlerinde tatlıların yanında. Hemen hemen herkes tarafından sevilen poğaçalarımızı evde kendimiz hazırlayabiliriz. Hem de kolayca ve pastane usulü olarak.

Kolay Poğaçamız için gerekli malzemelerimize gelecek olursak:

*1 paket maya (bu tarifimizde yaş maya kullanacağız.)

*4 su bardağı un ve 2 adet oda sıcaklığında bekletilmiş yumurta

*3 çay kaşığı tuz ve 2 yemek kaşığı toz şeker

*300 gram margarin (isterseniz tereyağ ile de yapabilirsiniz. Tamamen sizin damak zevkinize ve tercihinize bağlı)

*1 çay bardağı su ve 1 çay bardağı süt (süt ve su ılık olacak ki mayamızı rahatlıkla açsın ve hamurumuz da yumuşak olsun.)

*Poğaçamızın içine beyaz peynir ve maydanoz koyacağız.

Malzemelerimizi hazır ettiğimize göre öncelikle hamurumuzu yapacağız. Bunun için genişçe bir kabın içine 4 su bardağı unumuzu eleyerek koyuyoruz. Üzerine 300 gram margarini veya tereyağını ekliyoruz. Bu tarifimizde 2 adet yumurta kullanacağız. Bir tanesini poğaçaların üzerinde diğerini de şimdi hamurumuzu hazırlarken. Dolayısıyla şimdi 1 adet yumurtayı da hamur kabına ekliyoruz. Burada yumurtayı olduğu gibi kıracağız.(sarısı ile beyazını ayırmadan)Üzerine yaş mayayı, ılık sütü, ılık suyu, tuz ve şekeri de attıktan sonra iyice yoğurmaya başlıyoruz. Hamurumuzu güzelce yoğurduktan sonra ılık bir odada yaklaşık 15 dakika kadar üzerine de bir örtü örterek bekletiyoruz.

15 dakika sonra hamurumuz hazır hale geliyor. Ceviz büyüklüğünde parçalar kopartıp, ortalarına iç har malzemelerini koymak için açıyoruz. İç harcımız için de beyaz peyniri güzelce ezip, içine maydanozu ince ince kıyıp karıştırıyoruz. Hamurların ortasına iç harcı koyduktan sonra, poğaça şeklini verip,15 dakika daha bu şekilde dinlendiriyoruz. Fırınımızı 200 dereceye ayarlayıp ısıtıyoruz ve kolay peynirli maydanozlu poğaçalarımızı pişirmeye başlıyoruz.15 ile 20 dakika arasında hazır hale geliyor.

Sıcak sıcak mis gibi poğaçalarımızı servis yapabiliriz.

Herkese afiyet olsun.