Kestaneli Özbek Pilavı

Kestaneli Buhara Pilavı olarak da geçen bu tarif çok lezzetli bir tariftir. Özbek mutfağının bir tarifi olup, et suyu veya tavuk suyu ile pişirirseniz çok daha lezzetli olur.

Kestaneli Özbek pilavımız için gerekli malzemelerimizi verecek olursak;

* 2 su bardağı su (et veya tavuk suyu olması tercihimizdir.)

* 2 su bardağı pirinç (baldo pirinç olacak)

* Tuz, karabiber

* Yenibahar ve kimyon

* 200 gram kestane

* 2 yemek kaşığı tereyağ

* 1 adet orta boy havuç ve 1 adet orta boy soğan

* Az sıvıyağ

Tarifimiz için gerekli malzemelerimizi verdiğimize göre, hemen pilavımızı pişirmeye başlayabiliriz. Pilavımızı pişirmeden önce, kestaneleri suya koyup içine de 2 adet kesme şeker atıp haşlamaya alıyoruz. Pilavımız için genişçe bir pilav tenceresine, az sıvıyağ koyup üzerine 1 adet orta boy soğanı küpler halinde doğruyoruz. Pembeleşene kadar da güzelce kavuruyoruz. Soğanı pembeleştirdikten sonra, üzerine 1 adet orta boy havucu da rendeleyip kavurmaya devam ediyoruz.( Bu arada kestaneleri düdüklü tencerede haşlanmanızda fayda var. Çünkü çok daha çabuk haşlanır ve hemen pilavınızda kullanabilirsiniz.)

Havuçları da tencerede çevirdikten sonra, üzerine yenibahar, kimyon, tuz ve karabiberini de ekledikten sonra 2 su bardağı pirincimizi koyup iki üç dakika kadar daha orta hararetli ateşte çeviriyoruz. Haşladığımız kestaneleri de ekledikten sonra pilavımızı hem pişiriyoruz hem de demliyoruz.

Herkese afiyet olsun.

One thought on “Kestaneli Özbek Pilavı

  • 18/02/2018 tarihinde, saat 13:47
    Permalink

    eminönünde özbek bir ustanın elinden yemiştim bence özbeklerin yapmış olduğu en güzel yemek diyebilirim. Çorbaları vs. bizim kadar iyi değil eti de hamur içinde iyi kullanıyorlar kebaplarını göremedim daha

Yorumlar kapatıldı.