İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü

Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü 2003 2004 yılı eğitim öğretim sürecinde modern bir eğitim sistemi örneği ile tüm dünya üzerinde yaygınlaşan ve uluslararası platforma hayli önem teşkil eden bir bölüm bilinci ile eğitim öğretim vermeye başlamıştır. İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü, Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’ne bağlı kurulmuş ve hala da o bünyede eğitim öğretim vermeye devam etmekte olan bir bölümdür. Kurulduğu yıllarda Tarih Bölümü tarafından koordine edilmiş ve genel eğitim programı Tarih Bölümü tarafından takip edilmiştir. 2006 yılında ise bölüm bugünkü adı ile farklı bir bünyede toplanarak özelleştirilmiştir.

Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü, eğitim öğretim görmekte olan öğrencilerine Zorunlu Temel Kültür bir diğer ve ek adı ile “Toplumsal Yapılar ve Tarihsel Dönüşümler” ve Üniversite Seçimlik dersleri ile eğitim öğretim imkanı sunmaktadır. Ayrıca bölüm, Avrupa ve diğer kıtalarda yaygınlık kazanmış olduğundan ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin de bu bölümü çağdaş medeniyetler seviyesine çıkartma gibi bir düşüncesi olduğundan, bölümde %70′ lik İngilizce dilinde olan Lisansüstü programı da gösterilmektedir.

Bölüm hizmetleri doğrultusunda sunulan zorunlu deslere ilaveten, eğitim öğretim görmekte olan öğrencilere Sosyoloji, Tarih, Psikoloji, Antropoloji, Felsefe alanlarında da eğitimler ders olarak gösterilmektedir. Böylelikle birçok alandan faydalanarak kendi alanlarında uzmanlaşan bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Yıldız Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü, akademik disiplini oturmuş, aydın niteliğinde, sosyal çevresinde örnek teşkil eden, uluslararası düzeyde ülkemizi temsil edebilecek, gelecek nesillere tercübelerini doğru ve etkileyici şekilde aktarabilecek, alt ve yan bilim dallarında da bilgi sahibi olabilecek ve bu bilgileri pekiştirebilecek, özgün ve çağdaş yaklaşımları ile çözüme dayalı fikirler üretebilecek örnek bireyler kazandırma konusunda çok ısrarlı ve istikrarlı bir şekilde bu amacında devam etmektedir.

Ayrıca bölüm, eğitim öğretim görmekte olan öğrencilerine yurtdışında eğitim imkanı da sunmaktadır. Erasmus ve Mevlana gibi öğrenci değişim programlarına dahil olan bölüm, gerek yurt dışına gönderdiği öğrencilerin sayısı gerekse Yıldız Teknik Üniversitesi’nde eğitim öğretim görmek için yurt dışından getirdiği öğrenci sayıları ile de dikkat çekmektedir. Eğitim öğretim görmek üzere gönderilen ve davet edilen öğrenci sayıları bizlere Yıldız Teknik Üniversitesi’nin yurt dışında ne derece tercih edilen, ne derece hizmetine ve akademik personeline güvenilen aynı zamanda işbirliği konusunda ne kadar sayıda kardeş eğitim yuvası olduğunu göstermektedir. Bu konuda sürekli yeni anlaşmalara imza atan Yıldız Teknik Üniversitesi, her zaman her bölümü için olduğu gibi bu yeni ve popülerliği git gide artan bu bölüm için de imkanlarını sonuna kadar gerek yurt dışı gerekse yurt içi için kullanmaktadır. Gelenekçi ve yenilikçi tavrını bir asırlık tarihinde iyi idare etmiş ve bu sentezden doğan özgün değerlerine de sahip çıkmıştır Yıldız Teknik Üniversitesi. Git gide artan bölümleri ile de karşımıza birçok yenilik ile çıkacağına şüphe yok.