İlimle Bilimin Farkı Nedir ?

Bilimin çok ilerlediği bu zamanda bilim ve ilim kavramlarını duymayanımız yoktur. Peki, bu kelimelerin ne anlama geldiklerini biliyor muyuz? Tüm bunları cevaplayacak olan “ilimle bilimin farkı nedir?” sorusunun cevabı kafamızda oluşan diğer soru işaretlerini de giderecek.

 İlim Hakkında Bilinmİlimle Bilimin Farkı Nedir ?esi Gerekenler

Öncelikle size âlim olduğunu söyleyen bir kişi görürseniz bilin ki bu kişi aynı zamanda ilim konusunda ilerlemiş bir insandır. Bilime giden yol ilimden geçer. Çünkü ilim insanın merakını uyandıran soruların cevaplarını anlama çabasıdır. Bilim ise bu sorulara cevap üretir. Sezileriniz ön planda ve kafanızda soru işaretleri uyandıran merak konusu olduğunuz konular fazla ise siz de âlim olabilirsiniz. Bilimi de içine alan bu geniş kavram altında tüm merak ettiğiniz soruları araştırıp öğrenerek ilime adım atabilir ve bilime katkı sağlayabilirsiniz.

 Bilim ile İlimin Ayrılmaz Bağı

Bilim ise daha titiz bir çalışma ister. Deneyler yaparak araştırmaya meraklı iseniz bilim tam size göre. Bilim adamı olarak tanınmak isteyen kişiler bilimde ilerlemiş olmalıdırlar. İlimin alt kümesini oluşturan bilim günümüzde oldukça ilerlemiş ve hızla ilerlemeye de devam etmektedir. İlim ile bilim iç içedir. Biri olmadan diğeri olması mümkün değildir. İlim bilineni bilmektir. Bilim ise bilineni ispatlayıp bilinmeyenlere yeni bilgiler katar. Bilim kendi içinde konularına bölünürken ilim hepsini bir arada toplayarak bütünleştirir. Bu bütüne fazlasıyla hâkim olan kişiler ise âlim olarak anılmayı hak etmişlerdir.

Günümüzde oldukça popüler hale gelmiş olan bilim kendisiyle beraber teknolojiyi de geliştirmiştir. Bu teknoloji sayesinde hem bilimin yeni buluşlarına hem de geçmişten günümüze gelen tüm ilimlere kolay yoldan ulaşabiliyoruz. Bilim yeni ilimler doğurur. Bu ilimler de bilime farklı konular doğurur. Görüldüğü üzere birbirlerinden ne kadar farklı olsalar da bu iki kavram günümüzde birbirinden ayrılmaz bir bütündür.

One thought on “İlimle Bilimin Farkı Nedir ?

  • 13/08/2017 tarihinde, saat 22:21
    Permalink

    ilimi bilmek Bilimi zaten bilmekdir bence daha fazla söze gerek yok ilimin içinde herşey var iken bilim onun alt dalı sayılmalı

Yorumlar kapatıldı.