İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

1911 yılından bu yana Türkiye’de ulusalcı ve evrensel eğitim sistemine sahip olan Yıldız Teknik Üniversitesi, gelenekçi ve yeniliklere açık duruşu ile yeni akademisyenler, teknisyenler, mimarlar ve mühendisler yetiştirmektedir. Son 20 yıl içerisinde bünyesine birkaç fakülte daha ekleyerek farklı alanlarda da aydın ve bilgi birikimi sağlam temellere dayanan bireyler yetiştirmeye başlamıştır.

 

Yıldız Teknik Üniversitesi, 1992 yılında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni kurarak ekonomi ve yönetim birimleri alanlarına katkıda bulunmaya başlamıştır. Her fakültesinden birer aydın, çözüme dayalı düşünebilen ve üretebilen, eleştirel bakış açısına sahip, evrensel olgularla durumlara karşı konuşabilen, yazabilen ve kriz yönetimi konusunda iş bitirebilen bireyler yetiştiren Yıldız Teknik Üniversitesi, bir asırlık tecrübesi ile İktisadi ve İdari Bilimler alanlarında da geçtiğimiz yıllarda verdiği mezunlar ile eğitim öğretim sisteminin meyvesini toplamıştır.

 

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulduğu dönemde Çukursaray binasında faaliyet göstermekteydi. 2000 yılından günümüze dek Yıldız Sarayı Yaverler Dairesi’nde aydın bireyler yetiştirmektedir. Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesine bağlı hizmet vermekte olan üç bölüm vardır. Bu bölümler: “İktisat Bölümü” , “İşletme Bölümü” , “Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü”

 

Lise sonrası, Öğrenci Seçme Sınavları’na girip gerekli puanı kazanıp Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne kayıt yaptıran her yeni öğrenci öncelikli olarak zorunlu 1 sene hazırlık sınıfına tabi tutulur. Fakülte, bu 1 yıllık süreçte sadece İngilizce dilinde eğitim, dil eğitimi vermektedir. Başarılı olduğu takdirde 4 senelik Lisans eğitimine başlayarak başarılı olduğu takdirde mezun olur. Yol haritasını belirledikten sonra dilerse ve başarı çıtası mezun olma derecesinin çok üstlerinde ise ve gerekli sınavlara tabi tutulup başarılı denebilecek bir puan alırsa Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde Yüksek Lisans programına dâhil olarak doktorasını da Yıldız Teknik Üniversitesi’nden bitirebilir.

 

Sunduğu 1 yıllık İngilizce hazırlık eğitimi ile öğrencilerinin uluslararası platformda gerek üklemizi temsil etmesini gerekse bireysel anlamda özgüvenini geliştirmesini hedeflenmektedir. Ayrıca, evrensel düşünce tarzını değişmez misyonu kılan Yıldız Teknik Üniversitesi, sadece bu ülkeye değil diğer ülkelere de ilgili alanında başarılı olacak bireyler yetiştirmektedir. Başarılı öğrencileri daha kalifiye bireyler haline getirebilmek için her fakülte ve bölümde seçenekleri sıradan bir üniversiteye nazaran daha çok bulunan Yıldız Teknik Üniversitesi, Çift Anadal imkânlarıyla öğrencilerine farklı ve yenilikçi hizmet sunmaktadır. Bu sayede öğrenciler Lisans eğitimleri süresi boyunca başarılı oldukları takdirde iki bölümü bir arada okuyarak çift diploma ile mezun olabilecekler.

 

Öğrencilerine akademik anlamda sunduğu imkanlar ile fark yaratan Yıldız Teknik Üniversitesi ve tüm fakülteleri, aynı zamanda sosyal imkanlar ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Yıldız Teknik Üniversitesi, çeşitli aktiviteler, kulüpler, sosyal tesisler, kütüphaneler, cep sinemaları, tam donanımlı modern kantinler ve spor salonları inşa ederek ve planlayarak öğrencilerinin sosyal alanlarda da gelişimini desteklemektedir. Ayrıca bu imkanlara ek olarak, başarılı olan öğrencilerine sağlamış olduğu Erasmus ve Sokrates gibi öğrenci hareketlilik programları ile de hizmetlerini üst dereceye çıkarmaktadır. Sürekli yurtdışı ile bağlantı halinde olan Yıldız Teknik Üniversitesi, hem yurtdışında öğrencilerine 1 sene okumak imkanı veriyor hem de yurtdışından kayda değer rakamda öğrenci alımı yapıyor. Çünkü Avrupa eğitim sistemleri arasında bir eğitim sistemine sahip olan Yıldız Teknik Üniversitesi sunduğu eğitim ile sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda Avrupa ve diğer kıtalarda da ses getiriyor.