Erdal Öz Edebiyat Ödülü

1980 yılında Can Yayınları’nı kuran 2006 yılında aramızdan ayrılan yayıncı, yazar Erdal Öz anısına düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü’nün bu yılki sahibi belli oldu. Babasından bayrağı devralarak Can Yayınları genel müdürlüğü görevini yürüten Can Öz ve ödül yazmanı Faruk Duman’ın katıldığı basın toplantısında ödülün şair / yazar Küçük İskender’e verildiği açıklandı.
2014 Erdal Öz Edebiyat Ödülü jürisi Enis Batur, Feride Çiçekoğlu, Turgay Fişekçi, Kaya Genç, Handan İnci, Asuman Kafaoğlu Büke ve Can Yayınları’nı temsilen Sırma Köksal’dan oluşuyor. Jüri yapmış olduğu ödül açıklamasında Küçük İskender’in edebiyat, kültür / sanat dergilerinde ürünlerinin yayınlanmaya başması ve 1988 yılında Adam Yayınları tarafından yayınlanan ilk kitabı ile birlikte (Gözlerim Sığmıyor Yüzüme) Türk şiirine yeni bir soluk getirdiği, özgün uslubuyla genç şairleri etkilediği ve otuz yılı bulan çalışmaları boyunca duruşundaki tutarlılık nedenlerinde ötürü ödüle değer bulunduğu belirtmiştir.
Ödülün bu yılki sahibi Küçük İskender ise yapmış olduğu ödül açıklamasında, jürinin, özellikle duruş tutarlılığına vurgu yapmasının kendisini en az ödül kadar mutlu ettiğini belirtmiştir.
2008 yılından bu yana düzenlenen ve bu yıl yedincisi gerçekleştirilen  Erdal Öz Edebiyat Ödülü’ne daha önceki yıllarda Gülten Akın, Nurdan Gülbilek, İhsan Oktay Anar, Şavkar Altıner, Murathan Mungan ve Cemil Kavukçu layık görülmüştü.
2014 Erdal Öz Edebiyat Ödül töreni 2 nisan Çarşamba günü Pera Palas’ta gerçekleştirilecektir.