Emekçi Kadınlar

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 1921 yılından beri Dünyada kutlanmaya devam ediyor. Çıkış hikayesi ise çok daha eskiye dayanıyor. 8 Mart 1857’de Amerika’da bir tekstil fabrikasında greve başlayan emekçi kadınlar polis tarafından sert bir müdahaleyle karşı karşıya kalıp fabrikaya kitlendiler ve ardından çıkan talihsiz yangın sonrasında rakamı 129’u bulan emekçi kadınlar can verdi.

Emekçi kadınlar ile başlayan bu kutlama bir süre sonra kadınların hukuki ve temel haklarını vurguladığı bir güne de dönüştü. Özellikle günümüz Türkiye’sinde artık 8 Mart Kadınlar Günü, Devlet-Kadın anlaşmazlığının bir vurgusu haline haline geldi. Bu yıl da 8 Mart önce Kadıköy’de ardından Taksim’de kutlandı. Akşam 19.00’da Feminist Gece Yürüyüşü etkinliğinde buluşan kadınlar İstiklal Caddesi’ni doldurdular. 2 saat süren bir coşkuyla yürüyüş tamamlandı ve ardından Tünel çıkışında basın açıklaması yapan feminist emekçi kadınlar, etkinliklerine başka bir organizasyonda devam etmek üzere ayrıldılar.

Türkiye’de kadın olmak her geçen gün daha zor olurken, kadın mücadelesi de gün geçtikçe farklı boyutlar kazanmaya devam ediyor…