Doğal Kaynaklardan Gelen Su

dogal-kaynaklardan-gelen-suEvet, susadık diyelim ulu dağın zirvesinden geldiği söylenen sularımı tercih ederiz yoksa musluk suyunu mu? Cevabı ulu dağın zirvesinden gelmiş plastik şişelerle şişelenmiş suydu. Herkes bunu tercih ediyordu. Acaba şişlenmiş su daha mı temizdi. Yoksa pazarlama stratejisi miydi? Şirketlerin bir oyunumuydu.   Sudan çok ne vardı ki, neden doğada, musluklarda bu kadar çok su varken satın almaları gerekiyordu, bu saçma değimliydi. Bunun için insanları şişelenmiş su için ikna etmek gerekiyordu. Çözümü musluk suyuna karşı korku yaratmak, sağlıksız olduğunu düşündürmekti. Reklamlarda bize musluk suyunun mikroplu olduğuna ikna ettiler, musluk suyu sadece temizlik içindi, mikropluydu. Nede olsa şişelenmiş su el değmemiş doğadan geliyordu. Acaba gerçekten doğadan mı geliyordu. Yoksa filtrelenmiş şebeke suyumuydu. Oysaki ülkemizde bu sulara yapılan testlerde pekte temiz çıkmamışlardı.

 

dogal kaynaklardan gelen su   Peki, milyonlarca şişeyi üretmek için ne kullanılıyordu; Petrol, enerji, dağıtım, ulaşım. Sonra kullan at. Peki, bu devasa çöpler attıktan sonra nereye gidiyordu. Çoğu katı atık sahalarında yakılıyor ve doğaya ciddi derecede zararlı gazlar, zehir salınıyor. Geri kalanı geri dönüşüm adı altında geri kalmış ülkelere taşınıyor. Gene bir ulaşım masrafı ve bununla beraber orada bir çöp yığını oluşturuyoruz, politikasından dolayı size karşı koyacak güçleri yok bu ülkelerin. Bu geri kalmış ülkeler sizin çöplüğünüz, arka bahçeniz oluyorlar. İnsan yaşamını tehdit ediyorsunuz.

Ama bu sahneleri bizim görmemizi istemiyorlar ellerinde bir pazar var ve bu pazarı ellerinde tutmaları gerekiyor. İş biz tüketicilere düşüyor. Ne mi yapmalıyız, mesela dışarı çıktığımızda kendi suyumuzu yanımıza alabiliriz. Devlet bize temiz su temin etmek zorunda parasını ve vergisini ödüyoruz. Bunun için kampanyalara katılmak için geri durmayın. Plastik şişelerdeki sulara harcanan para, kirliliği önlemek için kullanılsa emin olun çözümü bulmuş oluruz. Gezegenimizi koruyalım gelecek nesillerle de lazım olacak çünkü.