Dekorasyonda Tabloların Önemi

İnsan yaşamında resimler ve tablolar çok eski yıllardan beri önemli bir yer tutmuştur. İnsanlar gerek evlerinde, gerekse işyerlerinde duvarlara tablolar asarak, bulundukları mekânlara farklı bir canlılık katmışlardır. Saraylarda, konaklarda, malikânelerde kullanılan tablolar bize bugün eski yaşamlarla ilgili önemli bilgiler vermektedir. Bugün de tablolar yaşadığımız mekânlarda kullanılan en önemli dekorasyon ürünü olmaya devam etmektedir.

Kullanılacak mekânın durumuna göre farklı tablo çeşitleri kullanılır. Örneğin evlerimizde oturma salonu ile çocuk odası ya da mutfakta kullanacağımız tablolar farklı olacaktır. Okullarda, hastanelerde, resmi dairelerde kullanılan tabloların mekâna uygunluğu önem taşımaktadır. Tablo satan mağazalarda, bu farklılıkları karşılayacak yüzlerce çeşit tablo bulunmaktadır. Dekoratif tablolar, modern tablolar, yağlı boya tablolar, natürmort tablolar, şehir tablolar, insan tabloları, hayvan tabloları gibi yüzlerce çeşit tablo bugün çeşitli mekânlarda kullanılmaktadır. Yine son yıllarda canvas kumaş üzerine dijital baskı ile yapılmış canvas tablolar, en çok tercih edilen tablolar olmuştur.

Bu kadar çok kullanılan tablolar duvarlara gelişigüzel asılamaz. Tablo asmanın da bazı kuralları vardır. Örneğin salonunuzda tablo asacaksanız öncelikle diğer mobilya ve aksesuarlarınızla uyumlu olmalıdır. Salonunuz büyükse, daha büyük ebatlı tablolar tercih etmelisiniz. Ayrıca sizin kimliğinizi yansıtan bir konu seçmelisiniz. Mutfağınızda çeşitli meyvelerden oluşmuş tablolar seçebilirsiniz. Tablolarla yaşadığımız mekânlar daha şık, daha sıcak ve daha huzurlu olacaktır. Artık dekorasyonda tablo kullanmak hepimiz için vazgeçilmez bir durum olmuştur..

Bir cevap yazın