Çikolatalı Güllaç Nasıl Yapılır

Ramazan ayı geldiğinde akla ilk gelen Ramazan pidesi ve güllaçtır. Ramazanda misafirlerine ve ailesine iftarda sunacak değişik bir yemek tarifi arayanlara bugün “Çikolatalı Güllaç” yapımını anlatacağız. Güllaç tatlısı evde yapımı çok kolay bir tatlıdır. Üstelik güllaç tatlısını çikolatalı olarak da evlerinizde kolayca yapabilirsiniz ve iftar sonrası ikram edebilirsiniz.

 Çikolatalı Güllaç İçin Gerekli Malzemeler:

Çikolatalı Güllaç Nasıl Yapılır-7 yaprak güllaç

-5 su bardağı süt (1 lt)

-1 su bardağı şeker

-80 gr. sütlü çikolata

-2 yemek kaşığı kakao

 Çikolatalı Güllaç Nasıl Yapılır?

-Şekeri ve kakaoyu bir tencereye koyup iyice karıştırın. 2 su bardağı sütü karışıma ilave edip yeniden karıştırın.

-Karışım kaynamaya başlayınca üstüne çikolatayı ekleyin. Biraz bekleyin ve çikolata eriyince ocağın altını kapatıp üzerine kalan 3 bardak sütü ekleyin. Tencerenin eli fazla yakmayacak durumda olduğundan emin olun.

-Bir yaprak güllacı boyutu yaprak ile aynı olan yuvarlak bir tepsiye alın, yaprağın üzerine bir kepçe çikolatalı sütü dökün.

Güllaç yapraklarına daha rahat şekil vermek istiyorsanız yaprakları katlayabilirsiniz veya ikiye bölebilirsiniz. Bu size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Ardından güllaç yaprakları yumuşayana kadar bekleyin ve arada elinizle yaprakları kontrol edin. Yapraklar yumuşadıktan sonra tepsiye döşeyin. Her yaprağın arasına biraz çikolatalı süt gezdirin.

-Bu işlemi tamamladıktan sonra isteğinize bağlı olarak tepsiye döşediğiniz yaprakların üstüne damla çikolata, fıstık, üzüm veya ceviz serpiştirebilirsiniz. Güllacınızı süslemek tatlıya daha güzel ve lezzetli bir görünüm kazandıracaktır.

-En son olarak tepsideki sütü kalan süte ekleyin. Eğer kalan süt fazla soğumuşsa, sütü biraz daha ısıtıp güllacın üzerine dökün. Güllacın üzerine dökeceğiniz süt mutlaka sıcak olmalıdır. Bu ayrıntıyı sakın atlamayın.

En az 2-3 saat bekleyin ve güllacı dilimlere ayırıp servis edin.