Batman Gezilecek Görülecek Yerler

Batman ili Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunmaktadır.
Nüfusu: 557.  593
Telefon Kodu: 488
Plaka Kodu: 72

Batman bini aşkın mağarasıyla, tarihi eserleri ile bir doğa şehridir.
Batman’da kışlar soğuk ve sert geçmektedir.   Yazlar ise sıcak ve yağışlı geçmektedir.
Batman’da Bulunan Dağlar
-Sason Dağları
-Kuşaklı Dağı
-Avcı Dağı
-Mereto Dağı
-Meydanok Dağı
-Kortepe Dağı
-Raman Dağı

Batman’da bulunan dağlardan en yükseği Mereto Dağı’dır.   Yüksekliği 2500 metredir.
Batman’da Bulunan Akarsu ve Göller
-Kozluk Ceffan Göleti
-Garzan Çayı
-Dicle Nehri
-Batman Çayı
-Kırkat Göleti

Batman’da Görülmesi Gereken Yerler

Hasankeyf
Hasankeyfin ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmemektedir.   Bizans İmparatoru tarafından yaptırıldığı bilinmektedir.

Memikan Köprüsü
6.   yüz yılda yaptırılmış olduğu rivayet edilmektedir.   Memikan köprüsü uzun yıllar Batman’ın ticaretini sağlamış olup şuan harabe durumundadır.

On Kemerli Devlet Demir Yolları Köprüsü
1944 yılında inşaatı bitmiş olup, Devlet Demir Yollarını Batman’a ulaştıran bir köprü olduğu için adı On Kemerli Devlet Demir Yolları Köprüsüdür.   Batman şehir merkezine 7 km uzaklıkta bulunmaktadır.   Bu köprünün bir diğer özelliği ise köprü hem tren geçişine hem de insanların ve hayvanların geçişine uygun olarak yapılmıştır.

Hızır Bey Cami
Batman’ın Kozluk ilçesinde yer alan Hızır Bey Cami ilçenin en büyük camisidir.   1512 yılında Hızır Bey tarafından yapılmıştır.

İbrahim Bey Cami
Batman’ın Kozluk ilçesinde yer alır.   1705 yılında Garzan Aşiretinden Murtaza bey oğlu İbrahim bey tarafından yapıldığı rivayet edilir.   Caminin mimari yapısında üstün bir sanat kullanılmıştır, ince zarif bir camidir.   Caminin minaresi çift merdivenli olarak inşa edilmiştir, bu merdivenlerden birisi 99 basamaklı, diğeri ise 100 basamaklıdır.

Mor Kiryakus Manastırı
Mor Kiryakus Manastırı Turabidin bölgesine kurulmuştur.   Mor Kiryakıs Manstırı, Süryani Hristiyanları tarafından kutsal kabul edilen Turabidin bölgesinin en uç noktasında bulunur.   Bu bölgede 80 adet kilise ve manastır bulunmaktadır.   Manastırın girişinde iki adet taş kitabe bulunmaktadır.   Manastırın yapıldığı yıl hakkında bir bilgi bulunmamaktadır.   Bu iki kitabede de İncil’den kesitler yazmaktadır.   1940’lı yılların başına kadar işlek olan manastır, son cemaati terk ettikten sonra burada bir daha ibadet yapılmamıştır.   Yaklaşık 100 kg ağırlığındaki manastır çanı, çok sayıda el yazması kitap ve İnciller Midyat’taki Mor Gabriel Manastırına götürülerek koruma altına alınmıştır.

Mor Aho Manastırı
Mor Aha Manastırı Banı Mahar kırsalında inşa edilmiştir.  Bu manastırın yerli halk arasındaki ismi Deyr Mahar’dır.   Mor Aho Manastırı’nın inşaatında malzeme olarak kesme taş, moloz taş ve ces (sönmüş kireç) kullanılmıştır.   Manastırın cemaati olmaması nedeniyle harabeye dönmüştür.

Pertükan Kalesi
Kale şuan harabe şeklindedir.   Kalenin duvarlarında yer yer çökmeler vardır.   Rivayetlere göre bu kale çok savaş geçirmiştir.

Kandil Kalesi
Kozluk ilçesinde bulunur.   bu kale doğudaki kalelerin korunması amacı ile 4.   yüz yılın ilk çeyreğinde Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir.

Hasankeyf Kalesi
Milattan Sonra 363 yılında Bizanslılar tarafından yapılmıştır.   Bu kale çok sağlam ve korunaklı olması nedeniyle Bizanslıların doğuda yapmış oldukları en sağlam kale unvanını almıştır.   Hasankeyf Kalesi yaklaşık 300 yıl boyunca dini bir işlev görmüştür.   bu kalenin iki adet kapısı vardır.   Doğudaki kapının ismi İmam Abdullah Kapısı, batıdaki kapının ismi ise Sır Kapısıdır.   Kale duvarlarında bir çok kitabe vardır.   Kaleye su taşıyabilmek için Dicle Nehri’ne inen iki adet kapı bulunmaktadır.   Bu kapılardan birisi açık diğeri ise gizlidir.

Hasankeyf Yol geçen Hanı
Halk arasında Yol Geçen Hanı olarak bilinen bu mağara yaklaşık 1000 kişi kapasiteli olup sıkça kullandığımız yol geçen hanı deyiminin de çıkış noktasıdır.