Astroloji Haritası Nasıl Çıkarılır

Astroloji Haritası Oluşturma

Eski zamanlardan beri insanlar astroloji ile ilgilenmişlerdir. Her kabile ya da belirli dönemlerdeki insanlar kendi düşünce yapıları ve işlerine göre astroloji alanında burçlar tanımlamış ve onlar hakkında da bilgi vermiştir. Bunlar genel bilgiler olsa da geneli doğru bir sonuç verdiği görülmektedir. Bu bilgiler hakkında bilgi sahibi olmak için ise insanlar astroloji haritası oluşturur ve ona göre karakteri, düşünce yapısı, kişiliği hakkında bilgi sahibi olunmaya çalışılmaktadır.

Astroloji haritası için gerekenler

Astroloji haritasının bir diğer adı yıldız haritası olarak da bilinmekte ve çıkarılması oldukça kolaydır. Ancak kişinin doğumu anındaki bazı bilgilerin bilinmesi gerekmektedir. Kesin bilgiler olması bilgilerin net bir şekilde sağlanması için önemlidir. Doğumu gerçekleşen bebeğin doğum yılı, ayı, günü, saati dakika cinsinden tanımlanması gerekmektedir. Bunların yanında doğduğu yerden göğe doğru bakıldığında takım yıldızlarının konumu ve yıldızların konumları tanımlanması yerlerinin tayininin yapılması gerekmektedir.

Harita nasıl oluşturulur

İlk olarak daire şeklinde bir yapı oluşturulur ve etrafı önce 12 sonra da 360 parçaya bölünmelidir. Bunun sebebi burçları ve yıldızların konumu bilgisi alındığında yerlerinin tam olarak belirlenmesi ve aralarındaki açıya göre yorumlanması içindir. Daire ortasına dünya çizilir çünkü dünyadan göğe doğru bakıldığı düşünülerek bakış 2 boyutlu olarak uygulanmaktadır. Ardından yıldızlar yerleştirilip işlem tamamlanır.

Yıldız haritası yorumlaması

Hazırlanan astroloji haritasında gezegenlerin birbirine olan yakınlığı aralarındaki açılar dahi sonuçları değiştirecektir. Bunun yanında önemli 4 nokta vardır. Başucu, ayakucu, yükselen ve alçalan noktaları yorumlamada önemli bir yerdedir. Astrologlar tarafından başucu noktası Zodyak’ın üst kısmı, ayakucu dünyada olan diğer tarafı temsil eder. Özellikle burç yorumlarında yükselen burcu ön plandadır. Bu kısım harita üzerinde en soldaki kısım olup, alçalan ise en sağdaki kısım olarak tanımlanır.