Alışveriş Merkezlerinin Zararı Var Mıdır ?

Günümüzde alışveriş merkezlerinin tüketici hayatındaki yeri süratle artmakta ve tüketim çılgınlığı büyümektedir. Peki, nedir tüketim çılgınlığı? Çılgınlık kelimesi bu ifadeye bir yandan sempati katsa da diğer yandan şuursuz davranışın söz konusu olduğunu da ortaya koyuyor. Tüketim çılgınlığının mantık dışı bir hareket topluluğu olduğunu belirtiyor.

 Tüketimin Artışı ve Hızlanması

Bir yerde iktisadi manada tüketim olması için mal (ürün) olması gerekir. Ürün olması için üretimin gerçekleşmesi gerekir. Sanayileşmeyle birlikte üretim seri ve çok miktarda olabilmekte ve tüketilecek ürünlerin çeşitleri de  Alışveriş Merkezlerinin Zararı Var Mıdır ?artmaktadır. Bu ürünlerin pazarlanması için ortaya çıkan mekanların çeşitliliği de gün geçtikçe artıyor. Eskiden pazar yerleriyle sınırlı olan bu mekanlar günümüzde her yaşam alanında karşımıza çıkmaktadır. Öyle ki artık mağazalara, alışveriş merkezlerine, dükkan veya marketlere gitmeye gerek kalmadan internet ortamında bile tüketim söz konusudur. Hemen hemen her sanal ortamda alışveriş yapabilmek mümkün olabilmektedir. Tabi ki bunlar insan iradesine bağlı durumlardır.

 Alışveriş Merkezlerindeki Satış Sunumu

İndirim kelimesinin alışverişteki manası tüketici üzerinde etkisi olumludur. Tüketiciyi ihtiyacı olsun ya da olmasın tüketmeye yönlendirme gücü vardır. Alışveriş merkezlerinde çok sık görüp duyabilen bir kelime olup çoğu kişinin kayıtsız kalamadığı satış tekniğidir. Alışveriş merkezlerinde bunun gibi bir sürü satış teknik ve taktikleri mevcuttur.

 Alışveriş Merkezlerinin Zararı Var Mıdır?

Alışveriş merkezlerindeki satış teknikleri ve taktikleri tüketime yönlendir. Müşteriler başta zamanları olmak üzere gerekli veya gereksiz ürünleri almak için alışveriş merkezlerinde olurlar. Hatta zamanın nasıl akıp gittiği anlaşılmasın diye çoğu alışveriş merkezleri açık havayı göremeyecek şekilde tasarlatılmıştır. Bu durum elbette insan hayatında olumlu bir etkiye sahip değildir. Zamandan habersiz yaşamak, ihtiyaç duyulmayan ürünler satın almak alışveriş merkezlerinin başlıca zararlarındandır. Ancak bunlar kontrol edildiğinde sağladığı kolaylıktan ötürü alışveriş merkezlerinin tamamıyla zararlı olduğunu söylemek yersiz olur.