Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri

1911 yılından bu yana Türkiye coğrafyasının İstanbul ve Kocaeli illerinde eğitim faaliyetlerini teknik akademi alanında sürdürmüş olan Yıldız Teknik Üniversitesi, Türkiye’nin 6 teknik üniversitesi arasında ön safhalarda yer almaktadır. Bu başarısını sistematik anlamda çağdaş medeniyetleri kendisine örnek edinmiş kimliğine borçlu olsa gerek…

 

Öğrencilerini akademik anlamda tam donanımlı bireyler olarak iş sahalarına yetiştirerek, eğitim öğretim kalitesini mezunlarının sosyal ve teknik alanlardaki başarıları ile kanıtlayan Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde yer alan öğrencileri nasıl motive edeceğini de iyi biliyor. Nasıl mı ? Çeşitli sosyal aktiviteler ile öğrencilerinin yeni ilgi alanlarını keşfederek ve onları sürekli faal olabilecekleri kulüplere teşvik ederek bunu başarıyorlar.

 

Öğrenci seçme ve yerleştirme sınavına girip Yıldız Teknik Üniversitesinde okumaya hak kazanan gençler, ilk fırsatta kendilerini sosyal projelere adamakta ve daimi olarak da istikrarlarını bu doğrultuda korumakta. Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunan sosyal kulüpler aşağıdaki gibidir:

 

A-305 Mühendislik Kulübü, Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü , Arge ve İnovasyon

 

Kulübü, Atatürkçü Düşünce Kulübü, Bağımsız Fikir Kulübü, Best  Kulübü, Bilim Kurgu ve

 

Fantastik Kurgu Kulübü, Dağcılık Kulübü, Dans Kulübü, Denizcilik Kulübü, Edebiyat

 

Kulübü, Eğitim Teknolojileri Kulübü, IEEE Kulübü, Fotoğraf Kulübü, Genç Araştırmacılar

 

Kulübü, Çevre Kulübü, Havacılık Kulübü, İşletme Kulübü, Kalite ve Verimlilik Kulübü,

 

Kalite ve Verimlilik Kulübü, Makina Teknolojileri Kulübü, Mimarlık ve Tasarım Kulübü,

 

Münazara Kulübü, Müzik Kulübü, Plastik Sanatlar Kulübü, Raylı Sistemler Kulübü,

 

Rüzgar Enerjisi Kulübü, Robotik ve Otomasyon Kulübü, Satranç Kulübü, Sinema Kulübü,

 

Sosyal Sorumluluk Kulübü, Spor Kulübü, Şehir ve İnsan Kulubü, Tarih ve Medeniyet

 

Kulübü,Tiyatro Kulübü, Uluslararası Staj Değişim Kulübü, Yapı ve Gelişim Kulübü.

 

Yukarıda belirttiğim kulüplerde bulunan gençler sürekli üretmekte ve kendilerini Yıldız Teknik Üniversitesi çatısı altında yalnızca akademik anlamda değil, aynı zamanda sosyal anlamda da eğitmekte ve geliştirmekteler. Türkiye’nin birçok üniversitesinde sosyal kulüpler ile bireysel anlamda yeni yetenekler ve ilgi alanları keşfeden öğrenciler, hayatlarının geri kalan alanlarında bunları bireysel edinim olarak kullanabildikleri gibi, ilerleyen hayatlarında para kazanabilecekleri bir fırsata da çevirebilirler. Böylesi önemli sonuçlara ulaşabilecek aktiviteler ve uğraşlar topluluklarını bünyesinde sürekli bir teşvik ortamı ile idame ettiren Yıldız Teknik Üniversitesi ve ilgili alt birimler, sonuçlarını defalarca tatbik etmiş olduklarından yeni kulüp fikirleri ile müracaat eden öğrenci topluluklarına da kolaylıklar sağlamaktadırlar.

 

Kulüplerde yer alan gençler sadece sosyal aktivitelerin teknik ve pratik bilgilerini öğrenmekle kalmıyor, aynı zamanda ekipler içerisinde yönetim, liderlik ve sosyal kişilik vasıfları

 

konusunda da hem bilgi hem de deneyim sahibi olmaktalar. Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki eğitim öğretim hayatları sona erdikten sonraki süreçte, onları bekleyen zorlu hayat kulvarlarında bu kulüpler içerisinde yaşamış oldukları deneyimler ile hayatlarının zor dönemeçlerinden geçebilecek tecrübeye ve bilgiye sahip olabilecek olmaları, genç adayları bu kulüplere bağlayan en önemli etmenler arasında gelmektedir. Çünkü çeşitli kulüplere üyelikleri sırasında kulüpler çatısı altında kendilerine örnek edinebilecekleri ağabeyleri ve ablaları bulunduğundan, onlara bu kulüplerin işlevsel yönlerinden ziyade hayatlarında onlara ne gibi deneyimler kazandırabileceklerinden de sıkça söz etmektedirler. Bu sayede hem katılımcı sayısı günden güne artmakta hem de ekipler arasındaki paylaşılan ve icra edilen sosyal iletişim halkası git gide genişlemekte. Bunun en büyük sebebi ise Türkiye gibi kültür mozaiği bir ülkede oluşumuzdur. Çünkü ülkemiz coğrafyasının hemen hemen her yerinden öğrenciler Yıldız Teknik Üniversitesi’nde eğitim görmekte ve görmeye de devam edecekler.