İnşaat Malzemesini Kim Satar?

İnsanların sayısının giderek arttığı ülkemizde ve dünyamızda buna paralel olarak konut ihtiyacı da giderek artmaktadır. Konut ihtiyacı arttığı için, inşaat yapan firmalar da artmaktadır. Bu firmalar özellikle günümüzde çok hızlı bir şekilde konut yapmaktalar, bu yüzden yapı market denen bir sektör ortaya çıkmıştır ve önemi de giderek artmaktadır. Konutlar için gerekli olan tüm iç ve dış malzemeleri satan yerlere de yapı market ismi verilmektedir. Yapı sektörlerinde söz sahibi markalar başta olmak üzere her markanın da ürünleri bu tip marketlerde bulunmaktadır. Nalbur denilen yerlerde ise daha çok yapıların ihtiyacı olan çimento ve tuğla gibi şeyler satılmaktadır.

Yapı Marketlerinin Özellikleri;

Yapı marketlerinde ev için gerekli birçok alet ve malzeme bulunmaktadır bunlardan bazıları; elektrikli ev aletleri, mobilyalar, ahşap ürünler ve bahçe ürünleri gibi şeylerdir. Ülkemizde yapı marketler yaklaşık 40 yıldan beri varlıklarını sürdürmektedirler. Konut sektörü son yıllarda büyük bir atak yaptığı için yapı marketleri de çok büyük önem kazanmış ve kazanç olarak ta sayı olarak ta büyük artış göstermişlerdir.

Yapı marketlerden önce ev için gerekli aletler genellikle nalburlardan alınırken günümüzde nalburlar yerine bu marketler tercih edilmiş özellikle internet üzerinden yapı market alışverişi yaygınlaşmıştır. Türkiye’de yapı market sektörü son yıllarda yaklaşık olarak 5 kat artmış ve yıllık gelir olarak ta ortalama 20 milyar doların üzerine çıkmıştır. Yapı marketlerin artmasında ise nüfusun atması, ekonominin gelişmesi, bilimin gelişmesi vb. gibi faktörler etkili olmuşlardır.

Nalbur Nedir Ve Ne İş Yapar?

Nalbur olarak çalışan kimseler eskiden atlara nal takan kimseler olarak iş yaparken günümüzde ise konutlar için gerekli olan malzemeleri satan kişilerdir. Örnek olarak ise çimento, boya, kilit ve çivi verilebilir. Burada belirtildiği gibi nalburlar çok çeşitli ürün satabilirler.