Google Glass

Son zamanların en konuşulan teknoloji ürünlerinden biri olan Google Glass’ı katıldığım etkinliklerden birinde deneme fırsatı buldum. Bu keyifli deneyimden sonra, edindiğim ve araştırdığım bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Google firması tarafından geliştirilen bu gözlük aslında aksesuar şeklinde giyilebilir bir bilgisayardır. Tüketicilerin merakla beklediği bu ürünün ilk satışı 15 Nisan 2013’de, “Glass Explorers” adı ile 1.500 $ dan 8.000 adetle sınırlı olarak gerçekleşmiştir. 15 Mayıs 2014 tarihinde ise 1.500 $ satış fiyatı ile nihai alıcı ile buluşmuştur.

Google Glass’ı karmaşık bir teknoloji ürünü olarak görülse de aslında üzerinde ki optik ekran bulunan gözlük bilgisayardır. Google Project Glass (Gözlük Projesi) ar-ge çalışması sonucu ortaya çıkan bir üründür. Cihaz ses ile kontrol edilebileceği gibi gözlüğün kenarında yer alan dokunmatik bir kit ile de kontrol edilebilmektedir. Ürünün ağırlığı 50 gramdır.

GOOGLE GLASS İLE NELER YAPABİLİRİZ?

Google Glass’ı numarasız istenirse numaralı ya da güneş gözlüğü şeklinde satın alınabilir. İnternete arama, 5M kamerası 720P kalitesi ile yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve video çekebilir 12 GB depolama alanı ile depolayabilirsiniz. Hareket ve ışık sensörü bulunmakta. Benim sürekli çeviri yapmaya ihtiyaç duyanlar için muhteşem bir çeviri özelliği ve yön duygusu zayıf olan biri için en cazip özelliklerinden biri navigasyon ve pusula bulunmasıdır.

Google Glass’ı satın almaya karar verirseniz benim gibi çok gürültülü bir ortamda deneyimlerseniz 2 adet hoparlör ve 1 adet mikrafon olmasına rağmen sesle kontrol özelliğini gürültülü nedeni ile kullanamayacağınızı ve yüksek ışığın görüntü kalitesini bozduğunu ilk anda deneyimlemiş olursunuz. Gözlüğü kullandığımda sanki 2 metre uzağımda 50 cm bir ekrana bakıyor gibi hissettim. Cihazın görüntüsü gün ışığı ortamında da oldukça net. Ürün tasarlanırken her yüze uyması için burun boyutlarına göre 2 farklı aparatla ile satışa sunulmuş. Google Glass’ın en işlevsel kullanım alanlarından biri ise Bluetooth özelliği ve MyGlassApplication uygulaması ile şuan sınırlı telefonlarda olsa da Android 4.0.3 ile entegre kullanılabiliyor olmasıdır.

Google tarafından üretilen, son derece etkileyici ve eğlenceli bu cihaz, Google’ın websitesinden Amerika’da yaşayan, 18 yaşın üzerindeki yetişkinler için satışa sunulmuş durumda. Ülkemiz de ise sahibinden.com’da da 4.000TL’nin üzerinde fiyatlarla satışta. Fiyatı her ne kadar yaygın kullanıma elverişli olmasa da ilerleyen dönemde bu rakamının düşeceği tahmin ediyorum.

Bu küçük deneyimden sonra dahi Google Glass’ı ilerleyen zaman diliminde beğenerek kullanacağımızı düşünüyorum.