Dekor İşinde Mobilyalar Nasıl Olur?

Herkes, kendi evinin, kendi iş yerinin albenili bir görüntüye sahip olmasını ister. Gören insanların beğenmesini, az biraz da olsa kıskanmasını ister. Çünkü evlerimiz bize ait olan kartvizittir. Aynı şekilde iş yerlerimiz de. ”Aslan yattığı yerden belli olur” kelamı dekorasyon tarihçesinin de başlangıcıdır bir nevi.

Peki dekor işinde mobilyalar nasıl olmalıdır? Bunun için illa bir dekoratif ile ya da iç mimar ile görüşmek zorunda mıyız? Elbette ki hayır. Kendi dekorunuzu kendiniz oluşturabilirsiniz. Bunun için belli başlı şeylere dikkat etmek ve belli başlı şeylerden kaçınmak gerekiyor.

Dekor İşinde Mobilyalar Nasıl Olur?

1- Renk Uyumu: Elbette ki mobilyalarımızın dekora etkisi çok büyüktür. Bu büyüklüğü hoş bir letafet ile perçinlemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk unsur, renk olacaktır. Ancak bizim toplumumuzda şöyle yanlış bir yanılgı var. Bütün mobilyaları aynı renkte alınca uyum var zannediyoruz. Halbuki bu zayıflık ve kolaya kaçmaktır.

Örneğin bir odaya girdiğinizde koltuklardan sehpalara kadar her şeyi kırmızı aldınız diyelim. Bu dekor demek değil. Örneğin kırmızı ile siyah uyumludur. İki koltuk kırmızı bir sehpa siyah ise ortaya bir denge, bir uyum saçılacaktır.

Bununla birlikte, beyaz, sarı gibi açık renklerden uzak durmanızı öneririz. Çünkü bu tür renkler, hem çabuk kirlenir hem de dekorasyon açısından elverişsiz renklerdir.

2- Biçim Uyumu: Odaları mobilya ile doldurmak ve adım atılacak yer bırakmamak da uygulamanız gereken bir dekorasyon yöntemidir. Odanızın büyüklüğüne göre mobilyalarınızı da o hacimde tutmalısınız. Bir odayı mobilyalar ile doldurmak zevksizliğin ve kolaya kaçmanın başka bir yolu.

Her zaman için minimal ölçeklerle ve en uygun biçimlerle mobilya tercihinde bulunun. Hem renk hem biçim olarak uygun gördüğünüz mobilyalarla gerek evinizi, gerekse iş yerinizi süsleyin ve yaşam alanlarınızı yaşanılabilir kılın.