Beden Eğitimi Bölümü

Yıldız Teknik Üniversitesi “teknik” bir üniversitedir. Teknik üniversite olarak hizmet vermesine karşın, çeşitli spor aktiviteleri düzenleyen, öğrencilerini spor konusunda sürekli eğilimlere teşvik eden, iştirak eden öğrencilere sunduğu spor hizmetlerinde onların gelişimlerini gözlemleyen bir üniversite anlayışına sahiptir. Her yerleşkesi içerisine mutlaka spor tesisi inşa eden Yıldız Teknik Üniversitesi uluslararası alanda ülkemizi temsil edebilecek kapasitede ahlaklı ve teknik donanımı yüksek sporcular yetiştirmektedir.

Yıldız Teknik Üniverstesi Beden Eğitimi Bölümü’nü kurarak öğrencilerini akademik anlamda eğitmeyi hedeflemektedir. Öncelikli hedefleri arasında ahlaklı ve teknik kapasitesi yüksek sporcular yetiştirmenin yanı sıra, toplumun hemen hemen her kesimine hitap edebilecek, akademik ve idari alanlarda hizmet verecek, nitelikli yaşama dair gerek fiziksel gerekse tinsel etkinliklerde bulunabilecek çağdaş sporcular yetiştirmek de yer alır. Sporu sadece gerekliliklerden dolayı zorunlu kılmak yerine, öğrencilerine onu sevdirerek teşvik eden Yıldız Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü sadece müfredat gereği sportif aktivitelerde bulunmamaktadır. İlaveten bölümler arası genel spor dalları ve spora dair genel kültür bilgilerini sınama yarışmaları da düzenlenmektedir. Bu aktivite ve organizasyon etkinlikleri ile öğrencilere liderlik vasfı, takım ruhu ve özgüven aşılanarak onların sporu hayatın her alanına taşımaları sağlanmaktadır. Sadece sporu eğitim öğretim süreçlerini bitirebilecek bir araç değil, hayatlarının sonraki evrelerinde hem idame ettirebilmeleri hem de gelecek nesillere önce etik, sonra centilmen ve sonra da ahlaklı bir biçimde aktarabilecekleri düzeyde bir eğitim uygulanmaktadır. Bu sayede öğrenciler, spora saygı duyarak onu icra etmektedirler.

Yıldız Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü, öğrencilerine: Atletizm, Basketbol, Tenis, Voleybol, Boks, Okçuluk, Kürek, Tekvando, Cimnastik, Masa Tenisi, Hentbol, Halter, Futbol, Dans, Yüzme, Yelken, Atıcılık, Badminton, Judo, Su Topu, Güreş ve Eskrim gibi branşlarda eğitim vermektedir.

Yıldız Teknik Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü, eğitim öğretim kadrosunda 1 Yardımcı Doçent, 5 Okutman ile hizmet vermektedir. Alanlarında yeterli tecrübeye ve bilgi dağarcığına sahip eğitmenleri ile hemen hemen sporun en popüler tüm alanlarında eğitim vermektedirler. Fakülteler arası düzenlenen büyük ve geniş çaplı turnuvalar ile, bölümler arasında rekabet oluşturarak öğrenciler hem spor alanında geliştirilmekte hem de sosyal ilişkilerini güçlendirmektedirler. Her turnuvanın bir ödül getirisi vardır ve bu ödüller genellikle öğrencileri spora daha da teşvik edecek, onların bu konudaki ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte hediyelerdir.

Bölüm Bologna eğitim sistemine sahiptir ve bu sisteme göre de öğrencilere lisans süreçlerinde sunulan dersler İngilizce isimleri ile birlikte aşağıdaki şekildedir :

Education of Basic Techniques in Basketball           (Temel Basketbol Teknikleri Eğitimi)

Exercise and Mental Health                          (Egzersiz ve Zihinsel Sağlık)

Soccer and Basic Movement Teaching                    (Futbol ve Temel Hareket Öğretimi)

Principle figures of the folk dances               (Yöresel ve Folklorik Dans Figürleri)

Education of Basic Techniques in Handball   (Temel Hentbol Teknikleri Eğitimi

Education of Basic Techniques in Korfball     (Temel Teknikleri Eğitimi)

Education of Fundamental Swimming Techniques (Temel Yüzme Teknikleri Eğitimi)

Tennis Technic and Tactic Education  (Tenis Teknikleri ve Taktik Bilgisi Eğitimi)

Education of Basic Techniques in Volleyball  (Temel Voleybol Teknikleri Eğitim)

Yukarıda verilen bu akademik bilgi içerikli dersler hem teorik hem de pratik şekillerle öğrencilere üst düzey sporcular olabilmeleri ve uluslararası alanda başarılı ve sosyal ilişkileri kuvvetli olabilsin diye eksiksiz verilmektedir. Sınav sistemi ve derslerden geçebilme yeterlilikleri sadece yazılı sınavlara göre değil aynı zamanda uygulamalı sınavlardaki başarılarına ve yatkınlıklarına göre de değerlendirilir.